Przygotowanie Rady Europejskiej po referendum irlandzkim

Debata, Strasburg

Debata - Oświadczenia Rady i Komisji - Przygotowanie Rady Europejskiej po referendum irlandzkim (19-20 czerwca 2008 r.)

Dziękuję bardzo Panie Przewodniczący,

Rozmawiamy o przygotowaniu Szczytu Europejskiego i ja oczywiście uważam, że wszyscy Państwo, którzy zabieraliście głos, wszyscy macie swoje racje z punktu widzenia jakiejś grupy mniejszej lub większej Europejczyków. Ale warto sobie uświadomić, że gdyby ta dyskusja odbywała się tydzień temu, w środę, to byłaby ona zupełnie inna. Nie rozmawialibyśmy w ogóle o problemie z Traktatu Lizbońskiego. Rozmawialibyśmy raczej o codziennych problemach Europejczyków.

Dzisiaj w Unii Europejskiej, nasi obywatele nie przejmują się za bardzo tym, że Irlandczycy odrzucili Traktat. Znaczenie bardziej przejmują się cenami benzyny w stacjach benzynowych i innymi problemami, które spadają na nich codziennie. To jest dzisiaj dramatyczne wyzwanie, które stoi przed nami. Byłoby źle, gdyby jedyne co możemy dzisiaj powiedzieć i co może być wynikiem Szczytu to była dyskusja na temat Traktatu Lizbońskiego.

Musimy sobie uświadomić, że mamy dzisiaj dwie sprawy, najważniejsze dla nas polityków, w jaki sposób wyjść na przeciw codziennym oczekiwaniom obywateli, a z drugiej strony Traktat Lizboński, jego wprowadzanie w życie, bo od niego będzie zależeć w przyszłości jak nam się uda rozwiązać sprawy Europejczyków. I dlatego musimy te sprawy próbować oddzielić i mówić nie tylko o Traktacie Lizbońskim, ale także o tych sprawach, które dzisiaj interesują naszych obywateli. Musimy wytłumaczyć im, dlaczego przyjęcie Traktatu, wprowadzenie go w życie, ułatwi rozwiązanie ich codziennych problemów, naszych obywateli. Musimy wytłumaczyć, dlaczego rozwiązania, które proponujemy, instytucjonalne, są dobre dla Unii Europejskiej. Powodują, że więcej będzie solidarności, więcej dbania o siebie nawzajem i więcej szacunku dla tego co stanowimy w każdym z naszych krajów. Dziekuję za uwagę.

Data wystąpienia: 
18. czerwiec 2008
Miejsce: 
Debata, Strasburg