Jak utrzymać ceny energii pod kontrolą

Wypowiedź podczas sesji parlamentarnej

Dziękuję Panie Przewodniczący, Panie Komisarzu.
Autorzy tego pytania i rezolucji,

Są dwa różne problemy. Po pierwsze, ceny ropy i gazu. Te surowce Unia głównie importuje. Po drugie, ceny energii elektrycznej.

Odnośnie pierwszego punktu, ceny ropy i gazu mogą spaść, jeśli także producenci tych surowców, a nie tylko konsumenci, będą podlegali rynkowi. Jest to kwestia naszych wspólnych unijnych negocjacji z takimi krajami jak OPEC, Rosja, czy z krajami północnej Afryki.

Musimy także zdecydowanie poprawić sprawność energetyczną i oszczędzanie energii. To najważniejszy nasz obowiązek i priorytet i mówimy o tym od dawna. Oczywiście musimy rozwinąć energetykę odnawialną, bo to są nasze własne nieimportowane surowce.

Ale to na pewno nam nie wystarczy. Pozostaje więc nasz węgiel i nasza energia nuklearna, i nie wolno nam negować żadnego z tych źródeł, jeśli nie chcemy doprowadzić do drastycznego wzrostu cen.

I tu dochodzimy do punktu drugiego - energia elektryczna. Ceny energii elektrycznej można obniżać przez zdecydowane tworzenie wspólnego europejskiego rynku energii. Tu potrzebne jest szybkie wdrożenie Trzeciego Pakietu Energetycznego. A także możemy panować nad cenami energii elektrycznej poprzez rozsądne, umiarkowane wprowadzenie pakietu energetyczno-klimatycznego. Szczególnie ważne to jest dla sektora energii elektrycznej, gdzie konieczne jest rozważenie w dyrektywie systemu handlu emisjami benchmarkingu albo zasady phase-in dla tego sektora. Dziękuje komisji za podejmowanie trudu w tych kierunkach a autorom rezolucji za podniesienie tematu cen energii.

Data wystąpienia: 
21. wrzesień 2008
Miejsce: 
Wypowiedź podczas sesji parlamentarnej