Europejski Rok Kreatywności i Innowacji

Wypowiedź podczas sesji parlamentarnej

Dziękuję Panie Przewodniczący,

Rzadko się zdarza, żebym wstając i wygłaszając przemówienie mógł powiedzieć, że zgadzam się ze wszystkimi przedmówcami. Państwo bardzo pięknie wyjaśniliście i uzasadniliście to, dlaczego potrzebny jest ten rok. Szczególnie pięknie moim zdaniem powiedział to pan Poseł Janowski parę minut temu.

Ale ja zgadzam się również z tymi, którzy mówią, że to może być kolejny rok, który niejako odfajkujemy i z którego nic nie będzie wynikało. A więc jeśli nie chcemy takich zastrzeżeń zgłaszać za rok czy za dwa, to pewnie musimy jeszcze przygotować parę konkretów.
Takim konkretem jest twierdzenie, że my przecież realizujemy w ten sposób nasz priorytet podstawowy, to znaczy Strategię Lizbońską. O tym nie słyszałem w żadnym wystąpieniu. To jest szalenie ważny element i w strategii Lizbońskiej po raz pierwszy w ten sposób łączymy problemy techniczno-gospodarcze z problemami związanymi z kontekstem artystycznym.

Jeśli mam mówić o konkretach to uważam, że trzeba je zrobić na dwóch poziomach. Pierwszy poziom - korzystam z faktu, że jest pan komisarz Figel, i że zajmuje się szkolnictwem, edukacją - systemy edukacyjne. I należy w tej sprawie przebadać jak to jest obecnie w Unii Europejskiej. Czy matura w naszych szkołach średnich rzeczywiście daje podstawy do kreatywnego myślenia młodzieży, które tę maturę kończą? To musi być prawdziwy przegląd tego, co się dzieje w Europie. Wrażliwość estetyczna, a z drugiej strony zdolności matematyczne, nauki ścisłe to jest to, czego nam brakuje. Te tradycyjne nauki humanistyczne nie dają tego rodzaju możliwości. Także Stowarzyszenie Uniwersytetów Europejskich często na ten temat mówi.

I ostatnia sprawa, bardzo ważna. Jest mowa o możliwości wydesygnowania pewnych środków z poziomu Unii Europejskiej. My musimy postarać się o to, żeby po tym roku mieć w ręku sprawozdanie, konkretne dane, jak to wygląda w poszczególnych krajach członkowskich, czego nam brakuje, w jaki sposób możemy to porównać, bo nigdy tego rodzaju porównań nie robiliśmy w skali europejskiej tak poważnie. To wtedy pomoże nam w strategii Lizbońskiej.

Data wystąpienia: 
23. wrzesień 2008
Miejsce: 
Wypowiedź podczas sesji parlamentarnej