Pakiet klimatyczno-energetyczny początkiem wspólnej polityki klimatycznej

Debata nad raportem

Pani Przewodnicząca,

Dla mnie ta dyrektywa jest przykładem dobrego, skutecznego dialogu w Unii Europejskiej. To była chyba najtrudniejsza dyrektywa Komisji, jaka mieliśmy w tej kadencji. Składane poprawki były bardzo techniczne i niełatwe do zrozumienia. W końcu wysłuchaliśmy się nawzajem. Zarówno w Parlamencie, jak i w Radzie. I tu należy podkreślić, że Prezydencja Francuska wykazała nadzwyczajną rzetelność w podejściu do negocjacji, w poszukiwaniu kompromisu. Dziękuję także Panu Komisarzowi Dimasowi i Piebalgsowi za udział w dyskusji.

Teraz najważniejsze jest wdrożenie tej dyrektywy. Musimy co najmniej o 20% obniżyć emisje gazów cieplarnianych do roku 2020. My stworzyliśmy w ten sposób wspólną politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Jeszcze o tym nie mówiliśmy tak jasno, ale ta dyrektywa mówi o naszej wspólnej polityce. To będzie wymagało systematycznych działań, monitoringu, kontrolowania się nawzajem, czyli działań charakterystycznych dla każdej polityce wspólnej.

Pragnę w tym miejscu również zaznaczyć, iż musimy także sfinansować strategiczny program technologii energetycznych. To jest odpowiedź na cenę emisji CO2. To będzie wspólny początek naszej wspólnej polityki energetycznej. Tego potrzebuje Unia Europejska.

Dziękuję bardzo.

Data wystąpienia: 
16. grudzień 2008
Miejsce: 
Debata nad raportem