Wręczona została Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli

Wręczona została Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej w Strasburgu Przewodniczący Jerzy Buzek doskonal uroczystego wręczenia nagrody imienia Andrieja Sacharowa. Parlament Europejski co roku przyznaje tę nagrodę osobom lub organizacjom o wyjątkowych dokonaniach w walce o wolność słowa i wyrażania poglądów. Nagrodzie towarzyszy czek na 50 tysięcy euro.

Tegorocznymi laureatami zostali prodemokratyczni działacze ''arabskiej wiosny'':  

Pani Amasa Mahfouz z Egyptu,

Pan Ahmed El-Senussi z Libii,

Pani Razan Zaitouneh z Syrii,

Pan Ali Ferzat z Syrii

oraz pośmiertnie - Pan Mr Mohamed Bouazizi z Tunezji, któregosamopodpalenie zapoczątkowało przewrót w Tunezji, a potem w innych krajach Afryki Północnej.

"Przyznanie nagrody pięciu aktywistom związanym z arabską "Wiosną Ludów", jest - jak powiedział Jerzy Buzek - "wyrazem uznania Parlamentu Europejskiego dla wysiłków wszystkich tych, którzy walczą o godność, podstawowe swobody i polityczną zmianę w Świecie Arabskim."

Na uroczystości był obecny Ahmed El-Senussi, który zapłacił ogromną cenę za próbę obalenia libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego - w więzieniu przebywał ponad 31 lat. Obecnie pracuje dla Libijskiej Tymczasowej Rady Narodowej.

Do Strasburga przyjechała również Asmaa Mahfouz, młoda działaczka egipska, która przez Internet pomagała dziennikarce Monie Elthawy oraz innym aktywistom zachęcić ludność do masowych protestów przeciwko reżimowi prezydenta Mubaraka. Asmaa Malfouz jest jedną z czołowych postaci Rewolucyjnej Koalicji Młodych oraz jedną z głównych liderek egipskiej rewolucji

Razan Zaitouneh, laureatka z Syrii, nie mogła niestety przybyć do Strasburga z obawy o swoje bezpieczeństwo. Z Syrii, gdzie przebywa w ukryciu, przesłała jednak wiadomość do Parlamentu Europejskiego, w której podziękowała za nagrodę i wyraziła nadzieję na demokratyczną przyszłość Syrii.

Na uroczystość nie dotarł również Syryjczyk Ali Ferzat, który został ciężko pobity przez syryjskie siły bezpieczeństwa w sierpniu br., w rezultacie czego miał złamane obydwie ręce.. Przekazane przez niego przesłanie multimedialne zostało wyemitowane w czasie ceremonii.

Zwracając się do laureatów Przewodniczący Buzek powiedział:

''To zaszczyt wręczyć Nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności myśli odważnym kobietom i mężczyznom, reprezentującym "Arabską Wiosnę". (...) Prawa człowieka są uniwersalne. Wszyscy cenimy ludzką godność, wolność myśli i wypowiedzi oraz odpowiedzialne rządy. Wszyscy na nie zasługujemy".