Jerzy Buzek odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi RFN

Jerzy Buzek odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi RFN

Premier Jerzy Buzek otrzymał najwyższe niemieckie odznaczenie państwowe przyznawane obcokrajowcom - Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie wręczył europosłowi ambasador RFN Rolf Nikel.

Odbierając odznaczenie Buzek podkreślił, że jest to dla niego zaszczyt i wyróżnienie. "Mam takie przekonanie, że podstawowym powodem, dla którego się tutaj znalazłem, to jest pojednanie polsko-niemieckie, nasze dobre relacje oraz to, że w jakiś bardzo skromny sposób, ale jednak, przyczyniłem się do tego" - powiedział były przewodniczący PE.

"Jeśli mówimy o pojednaniu, to dla mnie jako Ślązaka urodzonego w czasie wojny, bardzo niedaleko miejsca, gdzie właśnie wtedy budowano obóz Auschwitz, wiem jak trudna to była droga" - podkreślił.

Jerzy Buzek dodał też, że polsko-niemieckie pojednanie jest "nadzwyczajne, ale trzeba nad nim pracować, bo nic nam nie jest dane raz na zawsze. Dotyczy to także Unii Europejskiej, której staramy się być fundamentem, od Paryża, poprzez Berlin aż do Warszawy".

GALERIA