Premier Jerzy Buzek zaproszony do Bukietu Feministów III Słupskiego Kongresu Kobiet

Premier Jerzy Buzek zaproszony do Bukietu Feministów III Słupskiego Kongresu Kobiet

Feminizm dziś i w przeszłości oraz obecność kobiet w sferze publicznej były głównymi tematami III Słupskiego Kongresu Kobiet.  W trakcie spotkania poruszane były tematy dotyczące  m.in. z ograniczania wolności wyboru kobiet czy z wykorzystania ich potencjału do kreowania rzeczywistości społecznej poprzez sztukę. Jednym z wyraźnych przesłań było również docenienie wsparcia mężczyzn dla inicjatyw podejmowanych przez kobiety. 

Premier Buzek, który od wielu lat wspiera działania Kongresu Kobiet, w nagraniu skierowanym do uczestników przypomniał jak wiele pozytywnych zmian dokonało się w Polsce w ciągu ostatnich lat: równouprawnienie jest zagwarantowane przez konstytucję, stopniowo rośnie liczba kobiet zasiadających w polskim parlamencie i w zarządach firm. Zauważył jednak, że ogromne wyzwanie nadal stanowi walka z uprzedzeniami oraz to, by stanowione prawa były przestrzegane.

Były premier podkreślił, że sytuacja kobiet w Europie jest o wiele lepsza niż w innych miejscach na świecie, jednakże pozostaje jeszcze wiele spraw do naprawienia. Wskazał przede wszystkim na kwestię równego wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach.

Zwracając się do zgromadzonych na sali uczestników, Jerzy Buzek powiedział: „Prawa kobiet i równouprawnienie to nasz wspólny cel - i kobiet i mężczyzn. (...) Mocno w Was wierzę i jestem przekonany, że wspólnie będziemy zmieniać Polskę na lepsze”.

Kongres Kobiet jest platformą wymiany myśli i budowania więzi i solidarności wśród kobiet, ale również stawia sobie za cel rozwiązywanie konkretnych problemów. W ubiegłym roku dyskusja zaowocowała złożeniem petycji do Ministerstwa Sprawiedliwości o usprawnienie procesu ściągania alimentów w ramach akcji „Alimenty to nie prezenty”. W tym roku Kongres chce zwrócić uwagę społeczeństwa na olbrzymi potencjał osób w wieku senioralnym.