Kończymy z roamingiem

Kończymy z roamingiem

„Czekaliśmy na to dziesięć lat” – powiedział Jerzy Buzek, podsumowując głosowanie nad zniesieniem opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej. - „Za parę miesięcy znikną dodatkowe opłaty i dzwoniąc zza granicy będziemy płacić za rozmowę tyle samo, co w Polsce”.

Podczas czwartkowego posiedzenia europosłowie przegłosowali zniesienie opłat roamingowych. Do porozumienia między Radą, Komisją Europejską i Parlamentem doszło po 10 latach. W poprzedzających głosowanie negocjacjach trylogowych Jerzy Buzek, jako przewodniczący Komisji ITRE, reprezentował stanowisko Parlamentu Europejskiego, który mocno walczył o daleko idące obniżenie cen hurtowych. Ostatecznie po wieloetapowych negocjacjach udało się osiągnąć dużo niższy pułap niż ten proponowany początkowo przez Komisję.

Zmiany dotyczące opłat roamingowych wejdą w życie od 15 czerwca 2017 r. To świetna wiadomość dla wszystkich podróżujących przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. 

Zdaniem Jerzego Buzka to jednak nie koniec prac Komisji ITRE w tym zakresie. Poprzez stały monitoring działań Komisji Europejskiej, europarlamentarzyści będą sprawdzać, czy wynegocjowane rozwiązanie działa sprawnie, a przede wszystkim czy działa na korzyść mieszkańców UE.