Kongres Reformacyjny w Gdańsku

fot. Zbigniew Kolka

Czy można sobie wyobrazić Kościół, Europę, Polskę czy Gdańsk bez Reformacji? Było to jedno z pytań, na które próbowali znaleść odpowiedź paneliści Gdańskiej Debaty Reformacyjnej.

19.05.17 w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, Jerzy Buzek wraz z historykiem prof. Sławomirem Kościelakiem, bp prof. Marcinem Hintzem i pisarzem Pawłem Huelle dyskutowali o roli reformacji w historii, teologii i kulturze. Dzielili się refleksjami na temat znaczenia Reformacji w ich życiu.

Były Przewodniczący PE mówił o swych osobistych doświadczeniach z dzieciństwa, kiedy to zaczął czytać Biblię i wkroczył na własną drogę poszukiwania prawd teologicznych. Podkreślał, że czytanie Bibli po polsku w owym czasie było czymś niezmiernie rzadkim w Polsce. Nawiązał również do głęboko zakorzenionego w wyznaniu ewangelickim ‘etosu pracy’. „Praca była dla mnie od zawsze sensem życia”, stwierdził Premier. Choć, jak zauważył, nie zawsze taka postawa była powszechna w Polsce. Dopiero ks. Józef Tischner w swych wykładach rozpoczął budowę etosu Solidarności w oparciu o etos pracy.

Po zakończeniu debaty, Premierowi przypadł zaszczyt otwarcia Koncertu Reformacyjnego w Filharmonii Gdańskiej. Muzyka Bacha w wykonaniu Polskiej Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej zwieńczyła ten dzień Kongresu Reformacyjnego.   

 Zarówno debata jak też koncert były elementem Głównych Obchodów Jubileuszu 500- lecia Reformacji w Diecezji Pomorsko- Warmińskiej.