Tarnowskie Góry z wizytą w Brukseli

Tarnowskie Góry z wizytą w Brukseli

We wtorek po południu z inicjatywy premiera Jerzego Buzka w Parlamencie Europejskim odbyło się otwarcie wystawy „Tarnowskie Góry. Dzieło natury i sztuka człowieka”. Wystawa ma na celu promocję tarnogórskiego kompleksu zabytkowych obiektów górniczych, kandydującego do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wystawę uroczyście otworzył Jerzy Buzek, przewodniczący parlamentarnej komisji ds.badań naukowych, przemysłu i energii oraz Maroš Šefčovič wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej, który trzy tygodnie temu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, zapowiedział powołanie platformy wspierającej regiony górnicze w procesie transformacji. Na inauguracji obecni byli przedstawiciele władz Tarnowskich Gór, a także Artur Orzechowski - Ambasador RP w Belgii oraz Jarosław Starzyk - Stały Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej.

Otwierając wystawę Jerzy Buzek, przypomniał jak ważnym dla Śląska ośrodkiem przemysłowym były niegdyś Tarnowskie Góry.

„Wystawa pokazuje, jak kultura i natura na przestrzeni setek lat wspólnie kształtowały unikalne miasto, jakim są Tarnowskie Góry. A także jak ludzie różnych kultur budowali silną tradycję przemysłową: z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, ale także ogromnym szacunkiem dla przyrody” - mówił Jerzy Buzek.

Wiceprzewodniczący Šefčovič i premier Buzek zgodnie stwierdzili, że liczą na pozytywną opinię UNESCO i wpisanie Tarnowskich Gór na listę Światowego Dziedzictwa. Jeśli wniosek uzyska akceptację, tarnogórskie obiekty staną się 15 wpisem z Polski i pierwszym z regionu na tej prestiżowej liście. 

GALERIA