Ewangelickie Dni Kościoła

Autor: Irek Dorożanski

W dniach 15-18. czerwca Premier Jerzy Buzek uczestniczył w Ewangelickich Dni Kościoła, które odbywały się jednocześnie w kilkunastu miejscowościach na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w leśnym kościele na Równicy. Później w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny uczestnicy wysłuchali „Dobrej Wiadomości”, a był to niezapomniany czas śpiewu i radości, uzyskany dzięki koncertowi chórów i zespołów dziecięcych. Z kolei podczas otwarcia „Centrum kobiet”  organizatorki zaprezentowały wystawę p.t.:Kobiety Reformacji – gdzie dowodzono, że nie tylko mężczyźni prowadzili odnowę Kościoła. Następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia, przy pl. Hoffa miało miejsce opisywanie Reformacji podczas promocji książki p.t.: „Czytanie Reformatora”, a o swojej książce opowiadał dr Jerzy Sojka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, natomiast spotkanie z autorem prowadził ks. Waldemar Szajthauer. Po spotkaniach i wykładach wszyscy spotkali się ponownie w wiślańskim amfiteatrze na koncercie zespołu „Arka Noego”.

Kolejny dzień Ewangelickich Dni Kościoła to głównie Cieszyn, gdzie na Rynku Premier Jerzy Buzek zwiedzał TARGI MOŻLIWOŚCI, podczas których prezentowały się organizacje, fundacje, stowarzyszenia i instytucje współdziałające z Kościołem ewangelicko-luterańskim w Polsce. Na cieszyńskim rynku zwiedził także wystawę p.t.: „Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy” -prezentującą wybitnych ewangelików Śląska Cieszyńskiego na fotografiach ze zbiorów ks. Jana Stonawskiego (1870-1957). Wśród zgromadzonych fotosów odnaleźć można było kilku przedstawicieli rodziny Buzków.

W tym dniu Jerzy Buzek wziął także udział w  spotkaniu autorskim pod hasłem „Tak odnaleźli Boga” z powieściopisarką Lidią Czyż, a dzień zakończył programem pt.: „Solus Christus”., który z okazji jubileuszu 500. Lat Reformacji, stworzył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Sobotnie przedpołudnie w Bielsku-Białej rozpoczęło się od studium biblijnego, które przygotowali studenci Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z Warszawy z  muzyką zespołu „Synogarlica” z Dzięgielowa. Następnie Europoseł Jerzy Buzek wprowadził uczestników z bielsko-bialskich liceów ogólnokształcących w debatę pt.: „Wkład ewangelików w rozwój Bielska i Cieszyna”, po czym udano się do Muzeum Sułkowskich w Bielsku-Białej na otwarcie wystawy: „Pod znakiem RÓŻY nad Białą”. Muzeum przygotowało wystawę  w oparciu o eksponaty udostępnione przez lokalne parafie ewangelicko-augsburskie, zbiory własne, a także kolekcje osób prywatnych. Dzień zakończył się uroczystym nabożeństwem w hali pod Dębowcem i Wielkim Koncertem Reformacyjnym.

GALERIA