Ostatnie pożegnanie kanclerza Helmuta Kohla

Ostatnie pożegnanie kanclerza Helmuta Kohla
Jerzy Buzek wziął dziś udział w uroczystości pogrzebowej byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Szefowie państw i rządów oraz politycy z całego świata pożegnali kanclerza w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu. Po raz pierwszy w historii miejsce to było świadkiem ostatniego pożegnania europejskiego polityka, tytułowanego Obywatelem Europy.
Zebrani na uroczystości politycy podkreślali ogromny wkład kanclerza w zjednoczenie Niemiec, jego upór i siłę w dążeniu do jedności w Europie: 
“Żegnamy dziś wielkiego Europejczyka, wielkiego męża stanu, giganta politycznego, który był zdolny słuchać głosu obywateli i patrzeć poza horyzont” - mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Wspominając niemieckiego polityka, Jerzy Buzek, który w latach 1997-2011 jako premier polskiego rządu współpracował z kanclerzem Kohlem, powiedział:
 „Helmut Kohl był wielkim zwolennikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej, a przede wszystkim tego postępującego procesu pojednania polsko-niemieckiego, o którym zawsze mówiliśmy, że nie będzie procesem łatwym, dlatego trzeba o niego zabiegać i robić wszystko, aby nigdy nie przerwać tego procesu. Mówił mi osobiście, że jego celem już w młodości było zostać kanclerzem i zjednoczyć Niemcy. I zrobił to. Za to właśnie staranie, by łączyć, a nie dzielić, budować, a nie burzyć, ma mój ogromny dozgonny szacunek. Niech odpoczywa w pokoju”.
 
Po uroczystościach w Strasbourgu, ostatnie pożegnanie kanclerza odbyło się w jego rodzinnej miejscowości Spir w Niemczech.