EFNI 2018

EFNI 2018

W Sopocie po raz ósmy odbyło się Europejskie Forum Nowych Idei - konferencja poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Od początku członkiem Rady Programowej EFNI jest Jerzy Buzek, który prowadzi między innymi tradycyjne już „debaty Premierów”.  W tym roku, jego rozmówcy: Jyrki Katainen (b. premier Finlandii), Enrico Letta (b. premier Włoch), Ivanna Klympush-Tsintsadze (wice-premier Ukrainy) i Herman Van Romuy (b. premier Belgii) dyskutowali w ramach panelu: „W obliczu wielkich zmian. Europa w poszukiwaniu swojego miejsca”.

„Unia Europejska to coś więcej niż tylko wspólny rynek, to także wspólnota wartości. Nie można jej traktować jak maszynki do pobierania pieniędzy. To co mnie najbardziej martwi to ograniczanie praworządności w wielu krajach jak Polska, Węgry czy Rumunia”, stwierdził obecny wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej - Jyrki Katainen,. Z kolei Herman Van Rompuy podkreślał, że głównym zadaniem Europy jest dziś znalezienie równowagi pomiędzy otwartością na innych a ochroną własnych obywateli.

Największy aplauz zdobyła wice-premier Ukrainy, gdy stwierdziła, że obywatele Unii zapomnieli o głównym powodzie, dla którego powstała Wspólnota. „W moim kraju ludzie giną za wartości, na których oparta jest UE. Giną za demokrację, wolną prasę, praworządność” - podkreślała Klympush.

Premier Buzek apelował o zmianę języka komunikacji z obywatelami - z nadmiernie technokratycznego na język emocji. W trakcie swego przemówienia na Gali zamykającej Forum nawiązał do wypowiedzi Bono, wokalisty zespołu U2 o tym, że „w tych trudnych czasach Europa to myśl, która musi stać się uczuciem”.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego brał również udział w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Trójmiasta, które zorganizowano w pobliżu sopockiego molo w ramach Zatok Dialogu. Jerzy Buzek prowadził również panel o tematyce bezpieczeństwa energetycznego z udziałem wice-przewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča. Debata toczyła się wokół zagadnień unii energetycznej, polityki energetycznej i klimatycznej UE, jak również tworzonego rynku mocy w Polsce.

Mocnym akcentem za zakończenie EFNI było wystąpienie byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa, który apelował: „Europa potrzebuje Polski, dlatego nie możemy przespać przyszłości, musimy się obudzić, zanim będzie za późno”.

Galeria