Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, były premier Jerzy Buzek złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Gliwicach.

W okolicznościowym wystąpieniu zwrócił uwagę, że pomnik powstał 20 lat temu, a właśnie ostatnie dwie dekady były szczególnie udanym czasem w historii Rzeczpospolitej, między innymi dlatego, że stawaliśmy się wówczas członkami sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.  

„Warto dbać, warto zabiegać o oba te sojusze. Sięgam teraz do naszej 1050-letniej historii. Na początku z Zachodu przyjęliśmy chrześcijaństwo, bo chcieliśmy zakorzenić się w kulturze i w cywilizacji i w prawach Zachodu, a największe sukcesy odnosiliśmy parę wieków później w czasach jagiellońskich, gdy mocno i zgodnie, w oparciu o wzorce czerpane z Zachodu, otwieraliśmy się na Wschód. W ówczesnej wielonarodowej Polsce stanowiliśmy zaledwie 50 procent obywateli i nikomu z naszych przodków nie przeszkadzało, aby być przekonanym polskim patriotą w ramach szerokiej wielonarodowej wspólnoty. Warto więc zabiegać o nasze zachodnie sojusze zwłaszcza teraz, gdy stały się one tak zwykłe, codzienne i niedoceniane, a przecież marzyły o nich pokolenia naszych przodków. I warto z szacunkiem otwierać się na wschodnich sąsiadów’ - powiedział były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Buzek dodał, że w takim wielkim dniu warto pokusić się o refleksję – jak bardzo krucha jest nasza wolność, przecież nie jest nam dana raz na zawsze, i jak stale wymaga naszych zabiegów i naszej troski.