Były premier uczestniczył w debacie: Dlaczego klimat zmienia wszystko zorganizowanej w ramach konferencji Ryzyka i Trendy 2020 Polityki Insight.  

Jerzy Buzek podkreślał sposób w jaki sprawy klimatu emanują na wiele obszarów polityki UE.

- W latach 90. nie przykładaliśmy wystarczająco dużej wagi do problemów związanych ze środowiskiem. Teraz kwestie klimatu są w centrum europejskiej polityki. Europejski Zielony Ład dotyczy nie tylko klimatu, ale również gospodarki obiegu zamkniętego, odchodzenia od plastiku. Dotyczy on także transportu, budownictwa i rolnictwa. Będzie to naszą siłą napędową na następne dekady – zaznaczył.

Podkreślał również potrzebę jednoznacznego zaangażowania polskiego rządu w realizację celów klimatycznych UE. – Polska powinna zaangażować się w cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, jeśli tak nie będzie, nie powinniśmy oczekiwać wsparcia od Unii Europejskiej. Nikt nie twierdzi, że będzie to łatwe. Jednak mówimy także o takich kwestiach jak wpływ jakości powietrza na nasze zdrowie, a to jest absolutnie kluczowe. Powinniśmy angażować nowe środki i siły, żeby chronić naszych obywateli, szczególnie w regionach węglowych. Nie chcemy ich stawiać w opozycji do celów Unii Europejskiej – podkreślał Jerzy Buzek.

Wraz z Jerzym Buzkiem w debacie udział wzięli Beth Gardiner -dziennikarka klimatyczna, Mikołaj Dowgielewicz - dyrektor generalny, EBI, Carolina García Gómez- prezes zarządu, IKEA Polska.

 © Fot. Polityka Insight