Prof. Buzek uruchomił dziś ‘Akcję Skrzydłokwiat”. Na katowickim rynku rozdawał skrzydłokwiaty - rośliny doniczkowe uznane przez NASA w 1989 za naszych sojuszników w walce ze smogiem. Skrzydłokwiaty są jedną z roślin, które najefektywniej nawilżają i oczyszczają powietrze w naszych domach. Była to wyjątkowa okazja do rozmów z mieszkańcami na temat tego co możemy zrobić, aby zadbać o czyste powietrze na Śląsku.

          Mamy nadzieję, że skrzydłokwiat stanie się symbolem walki ze smogiem, który zabija co roku ok. 45 tysięcy Polek i Polaków. Akcja ma nas uwrażliwić na to, co my sami możemy zrobić, aby ograniczyć niską emisję, czyli zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych oraz z transportu spalinowego. W trakcie spotkań towarzyszyli byłemu premierowi przedstawiciele śląskiej PO.

       Jako europoseł Jerzy Buzek walczy ze smogiem od wielu lat. Z inicjatywy byłego premiera, PE zaproponował w 2018 r. uruchomienie specjalnego funduszu dla regionów górniczych – w wysokości co najmniej 20 mld zł. Jeden z jego głównych celów to zapewnienie miastom i mieszkańcom regionów, takich jak Śląskie środków finansowych na walkę o lepsze powietrze.

       Były premier zadbał również o zagwarantowanie kilkunastu miliardów złotych na inwestycje w modernizację i rozwój systemów ciepłowniczych w zreformowanym systemie handlu emisjami (ETS). Podłączenie coraz większej liczby domów do niskoemisyjnych centralnych systemów ciepłowniczych powinno przyśpieszyć odchodzenie w Polsce od starych i najbardziej trujących pieców (tzw. „kopciuchów”) – na rzecz ogrzewania gazowego.

          Z tego samego powodu przekonywał też przedstawicieli władz amerykańskich do rozpoczęcia eksportu gazu LNG do Europy. Jako sprawozdawca PE ws. rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu i rewizji dyrektywy gazowej zabiegał o to, aby Polska miała bezpieczne dostawy gazu w korzystnej cenie.

      Oprócz Katowic, Jerzy Buzek będzie rozdawał dziś skrzydłokwiaty mieszkańcom  Chorzowa, a jutro spotka się z mieszkańcami Sosnowca i  Częstochowy.

Kochani!

Już niecały tydzień dzieli nas od wyborów do Parlamentu Europejskiego 26 maja.

Wybierzmy naszą przyszłość- przyszłość naszych dzieci i wnuków. Nie pozwólmy, aby inni decydowali o nas. https://www.tymrazemglosuje.eu/

Pamiętaj o tym, aby 26 maja oddać swój głos, ponieważ to TWÓJ GŁOS w EUROPIE się liczy!

Cały rysunek już w najbliższy piątek na ostatniej stronie Dziennik Zachodni i na moim Facebooku.

       Gmina Poraj jest przykładem tego, jak małe gminy mogą rozkwitnąć dzięki funduszom unijnym. Dla wielu gmin zapewnienie remontów budynków i dróg, bezpłatnych szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe mieszkańców, przedszkoli ze specjalistyczną opieką psychologów i logopedów nie byłoby możliwe, gdyby nie fundusze unijne.  Ta zmieniająca się na lepsze rzeczywistość jest dowodem na to, że ludziom żyje się lepiej dzięki funduszom unijnym. Nie tylko w dużych metropoliach, ale właśnie w małych gminach.
       Prof. Buzek często odwiedza małe gminy- sam urodził się w miejscowości liczącej niespełna 600 mieszkańców.  To obrazy zmian jakie zachodzą w tych małych miejscowościach dają największą satysfakcję i wiarę, że praca w Brukseli ma sens.

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi pani Katarzyny Kazimierczak, wójta gminy Poraj.

      Zamek w Ogrodzieńcu to jeden z najbardziej monumentalnych i najdostojniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.  Nic dziwnego, że upodobał go sobie wybitny reżyser śp. Andrzej Wajda na miejsce ekranizacji ‘Zemsty’ Aleksandra Fedry ponad 20 lat temu.  

       Jerzy Buzek odwiedzał ruiny w czasie kręcenia zdjęć do filmu, gdyż w roli Klary Raptusiewiczówny została obsadzona jego córka, Agata Buzek. Dziś znów mieli okazję do wspólnego zwiedzania Zamku. Towarzyszyła im Pani Anna Pilarczyk Sprycha, dzisiejsza Burmistrz Ogrodzieńca, a ówczesna Dyrektor Zamku.  Była to również okazja do rozmów z odwiedzającymi.