• O MNIE
    • ŻYCIORYS
    • RODZINA
    • PASJE
    • MOI PRZODKOWIE
  • MOJA DZIAŁALNOŚĆ
    • PARLAMENT EUROPEJSKI
    • PRACA DLA REGIONU
    • PRACA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
    • LETNIA SZKOŁA LIDERÓW
    • DEBIUT NAUKOWY
  • AKTUALNOŚCI
  • MEDIA
    • DLA MEDIÓW
    • MEDIA O MNIE
  • KONTAKT
  • WYBORY 2019
Tweets by jerzybuzek

Spotkanie z przedstawicielami górniczych związków zawodowych oraz szefami spółek węglowych w Katowicach.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
25 marzec 2023
Odsłony: 37

O metanie w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Jerzy Buzek uczestniczył w spotkaniu z liderami górniczych związków zawodowych oraz szefami spółek węglowych w katowickiej siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Wraz z innymi polskimi europarlamentarzystami, były premier dyskutował o rozporządzeniu dotyczącym redukcji emisji metanu. Była to okazja do dialogu i wysłuchania stanowiska przedstawicieli związków zawodowych górników i spółek wydobywczych.

Deklaracja. 

Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji, w której europosłowie potwierdzili zaangażowanie na rzecz rozwiązań służących zablokowaniu unijnego rozporządzenia metanowego w aktualnej wersji. Europosłowie podkreślali „swoje zaangażowanie na rzecz rozwiązań, które sprawią, że krzywdzące dla polskiego przemysłu wydobywczego rozporządzenie nie zostanie wprowadzone w obecnym kształcie”.

"Choć jako posłowie reprezentujący różne ugrupowania polityczne różnimy się w ocenie szczegółów tego dokumentu, uważamy, że tej rangi umowa społeczna nie może zostać pominięta w procesie sprawiedliwej transformacji regionu. Głos lokalnych społeczności oraz pracowników przedsiębiorstw, na których spadnie największy ciężar transformacji, musi być brany pod uwagę” - głosi deklaracja.

Co działo się do tej pory w sprawie projektu rozporządzenia?

Warto zwrócić uwagę, że procedowanie rozporządzenia w PE jest już ostaniem etapem prac nad kształtem dokumentu. Przypomnijmy, że KE przedstawiała projekt dokumentu ws. rozporządzenia metanowego w grudniu 2021. Następnie ministrowie polskiego rządu wraz z przedstawicielami rządów pozostałych krajów UE negocjowali stanowisko w sprawie zapisów rozporządzenia w Radzie UE  do grudnia 2022 r.

Po rozpoczęciu negocjacji w PE, Jerzy Buzek złożył swą interpelację poselską, w której apelował o:

  • utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE,
  • wyłączenie węgla koksowego spod nowego unijnego rozporządzenia metanowego.

Dziś wiemy, że węgiel koksowy utrzymał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki.

Co dalej?

Głosowanie rozporządzenia w Parlamencie Europejskim nastąpi prawdopodobnie w maju tego roku.

©Fot. „Dziennik Zachodni”

Światowy Dzień Zespołu Downa 2023.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
21 marzec 2023
Odsłony: 117

Wraz z pierwszym dniem wiosny, obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Tegoroczne przesłanie: "Z nami, nie dla nas" wyraża bliską nam wszystkim potrzebę współdecydowania i współuczestnictwa.

Na szczęście czasy, kiedy osoby z zespołem Downa były niewidzialne mamy za sobą. Teraz, mam nadzieję, nadchodzi czas na wsłuchanie się w Wasz głos.

Patrząc na chłopaków i dziewczyny serwujących dziś w Parlamencie kawę, myślę, że praca daje Wam - tak jak nam wszystkim - tę przestrzeń włączenia i spotkania z drugim człowiekiem. Dla nas jest okazją do poznania Was bliżej, a to jest pierwszy krok do zrozumienia.

Kochani! Życzymy Wam, aby Wasz głos był coraz bardziej słyszalny w instytucjach publicznych, szkołach i miejscach pracy. Abyśmy Was mniej zawodzili w pokonywaniu barier administracyjnych, społecznych, a przede wszystkim murów z uprzedzeń w naszych głowach.

Abyście byli Z NAMI - nie OBOK NAS!

  • Category Title

Category Title

jerzy-buzek-swiatowy-dzien-zespolu-downa-2023-19931C429-CAEB-C905-5B30-D3B311D475E4.jpg

Category Title

jerzy-buzek-swiatowy-dzien-zespoly-downa-2023-25D39BC4B-29E6-7B9B-5C95-2BA60FFE5A1E.jpg

Category Title

swiatowy-dzien-zespolu-downa-2023-32C774AA4-81EC-7668-5B77-5E838BCDCEC7.jpg

Dobra wiadomość! Węgiel koksowy pozostaje na liście surowców krytycznych UE.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
16 marzec 2023
Odsłony: 134

Komisja Europejska opublikowała dziś nowy katalog tzw. surowców krytycznych - o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Na liście utrzymano węgiel koksowy - Polska to jego wiodący producent w Unii.

Bez węgla koksowego nie będzie wiatraków.

- Mamy sukces - to dobry dzień dla województwa śląskiego, bo największy w UE dostawca węgla koksowego to Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzisiejsza decyzja oznacza, że nadal prościej będzie jej pozyskiwać fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy. Jednocześnie dostęp do węgla koksowego jest niezbędny dla naszego przemysłu hutniczego; stal z kolei potrzebna jest do budowy farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy rozwoju transportu kolejowego. W tym sensie nowa lista surowców krytycznych ma fundamentalne znaczenie również dla sukcesu całej zielonej transformacji Unii Europejskiej - powiedział europoseł Jerzy Buzek.

Kropla drąży skałę …

Były Premier RP od wielu miesięcy zabiegał w Brukseli i Strasburgu o pozostawienie węgla koksowego na zaktualizowanej liście - podnosił to w ramach posiedzeń i prac Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) czy na spotkaniach z Fransem Timmermansem - Wiceprzewodniczącym Wykonawczym KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Thierrym Bretonem - Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Kadri Simson - Komisarz ds. Energii. Parę tygodni temu wystosował w tej sprawie priorytetową interpelację do Komisji Europejskiej.

Wojna zmienia krajobraz dostaw węgla koksowego w UE.

„Rosjanie byli do niedawna trzecim największym eksporterem węgla koksowego do UE. Co więcej byli też drugim co do wielkości - a Ukraińcy trzecim - źródłem importu stali. Po wybuchu wojny w Ukrainie i nałożeniu przez Unię w kwietniu 2022 r. embarga na cały rosyjski węgiel, nasz przemysł hutniczy musi zatem wypełnić znaczącą lukę, aby utrzymać produkcję i zaspokoić popyt w czasach szalejących cen energii. Rola węgla koksowego rodzimej produkcji tylko, więc rośnie - to kwestia strategicznej odporności i bezpieczeństwa UE” - podkreślił Jerzy Buzek.

Lista surowców krytycznych UE, a rozporządzenie metanowe.

Zwrócił ponadto uwagę, że utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych jest niezwykle istotne także w kontekście trwających właśnie trudnych prac nad unijnym rozporządzeniem metanowym.

- W Parlamencie Europejskim złożyłem poprawki wykluczające ten węgiel - jako surowiec krytyczny - spod zapisów nowej regulacji. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej istotnie zwiększa szanse na wywalczenie takiej derogacji, co byłoby kolejną doskonałą wiadomością dla Polski - ocenił Jerzy Buzek.

Artykuły powiązane:

  • http://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/162-wegiel-koksowy-utrzymany-na-liscie-surowcow-strategicznych-unii-europejskiej-sukces-lobbingu-jerzego-buzka-w-komisji
  • http://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/281-jerzy-buzek-zabiega-o-wylaczenie-wegla-kokosowego-z-planowanych-restrykcji-dot-emisji-metanu
  • https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/255-jerzy-buzek-interweniuje-w-sprawie-wegla-koksowego
  • http://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/175-polski-koks-pozostanie-na-dlugo-surowcem-strategicznym-transformacji-energetycznej-jerzy-buzek-dla-biznesalert-pl

  • Category Title

Category Title

jerzy-buzek-we-giel-koksowy-na-lis-cie-surowco-w-krytycznych-202747627135-01BB-9A63-43BC-C08C5920C066.png

Category Title

jerzy-buzek-we-giel-koksowy-na-lis-cie-surowco-w-krytycznych-20273F6F19CA-8026-821E-E805-342CDBABB068.png

Category Title

jerzy-buzek-we-giel-koksowy-na-lis-cie-surowco-w-krytycznych-ue-2027E6E6BD87-C107-9B90-724F-F1EF42F1794F.png

Najtańsza energia to ta, której nie zużywamy. PE przyjmuje zmiany w charakterystyce energetycznej budynków.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
14 marzec 2023
Odsłony: 112

PE przegłosował dziś zmiany dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive, EPBD). Jerzy Buzek zaproponował zmiany w inicjatywie legislacyjnej.

–  PE poparł dziś moją poprawkę dopuszczającą wykorzystanie efektywnych systemów ciepłowniczych w ogrzewaniu zeroemisyjnych budynków. To kluczowe dla modernizacji m. in. naszego ciepłownictwa - w Polsce korzysta z niego ok. 15 mln osób – podkreślał europoseł.

KE chce ujednolicić przepisy w kwestii klasyfikacji efektywności energetycznej budynków na terenie UE. Wprowadzenie nowej klasyfikacji budynków oraz zidentyfikowanie budynków najmniej efektywnych energetycznie pozwoli na właściwie ukierunkowanie unijnego wparcia. Każdy kraj UE zostanie m.in. zobowiązany do przygotowania tzw. krajowych planów renowacji na lata 2030, 2040 i 2050, dla wszystkich rodzajów budynków.

W skali całej UE budynki zużywają 40 proc. energii końcowej, a trzy czwarte jest nieefektywna energetycznie. Doświadczamy tego najdotkliwiej dziś w środku kryzysu energetycznego, kiedy rachunki za ogrzewanie rosną niebotycznie.

Dyrektywa ma być katalizatorem fali renowacji budynków w Unii Europejskiej. Termomodernizacja budynków ma w efekcie obniżyć w nasze rachunki i emisję gazów cieplarnianych. Nowe propozycje mają również ograniczyć skalę ubóstwa energetycznego poprzez m.in. przeprowadzenie modernizacji najbardziej energochłonnych budynków - tzw. wampirów energetycznych.

Jak Polska ma sfinansować termomodernizację? Mamy pulę środków z KPO.  Ponadto, mamy środki z polityki spójności, dostępne w ramach programów w perspektywie do 2027. Polska cały czas uzyskuje też dochody ze sprzedaży uprawnień w systemie ETS. W zeszłym roku do budżetu państwa wpłynęło 22 mld euro z tego tytułu. Od 2026 Polska będzie dostawać środki ze Społecznego Funduszu Klimatycznego. Będą to dziesiątki miliardów złotych rocznie.

Rząd powinien opracować ambitne plany modernizacji budynków i zaplanować ukierunkowanie dotacji unijnych, tak aby dotarły do najbardziej potrzebujących.

 

Więcej artykułów…

  1. Jerzy Buzek o rozporządzeniu metanowym dla Nettg.pl.
  2. Życzenia z okazji Dnia Kobiet 2023!
  3. "Polska, świat, Ukraina 2023". Specjalna debata w RMF FM.
  4. Jerzy Buzek zabiega o wyłączenie węgla kokosowego z planowanych restrykcji dot. emisji metanu.
Strona 1 z 65
  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Następny artykuł
  • koniec

epp logo

 

jerzy.buzek@europarl.europa.eu
(0032) 228 45631

jerzy.buzek@europarl.europa.eu
(0032) 228 45631

epp logo

HOME | O MNIE | MOJA DZIAŁALNOŚĆ | AKTUALNOŚCI | MEDIA | KONTAKT | RODO

buzek.pl ©2019 All rights reserved

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Klauzula informacyjna
Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under MIT License. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.