Jerzy Buzek był dziś rano gościem red. Marcina Zasady w Radiu Piekary w audycji Rozmowa Dnia. Restrukturyzacja regionu i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) były wiodącymi tematami dyskusji. Były premier  został w tym tygodniu wybrany na posła sprawozdawcę w sprawie FST i to on będzie pilnował z ramienia PE wydatkowania środków z tego funduszu.

Na pytanie czy FST jest przełomowym rozwiązaniem dla miejsc takich jak ‘pogórniczy’ Śląsk, Pan premier przypomniał:

-  Jak proponowałem to rozwiązanie w zeszłym roku w PE to chodziło o to, aby pokazać mieszkańcom takich regionów jak Śląsk i Zagłębie, że są specjalnie pieniądze w budżecie UE, które mają właśnie im pomóc. Są to środki na tworzenie miejsc pracy i rewitalizację dla miejsc takich jak Bytom.

Premier dalej stwierdził, że  FST może być przełomowy dla Śląska z uwagi na to, że jest dedykowany konkretnym regionom.

- Dlatego te pieniądze są znaczące - bo nie są dla wszystkich – podkreślał były premier.

Dodał również, że 7.5 mld euro będzie jedynie ‘zaczynem’, który zostanie pomnożony w inwestycjach. Premier wspomniał o dostępności puli innych środków na transformację energetyczną z Funduszy Norweskich czy Szwajcarskich i o niskooprocentowanych pożyczkach z EBI.

Poproszony o komentarz do informacji o 2 miesięcznym ultimatum na rozpoczęcie realizacji rządowego Programu dla Śląska z roku 2017, jakie premierowi Morawieckiemu przedstawił szef śląsko- dąbrowskiej solidarności stwierdził:

- Górnicy są w stanie zrozumieć, jak się im zaproponuje jasny program.  Ale dobrze, żeby mieli na niego wpływ, żeby to nie był program, który spływa na nas z góry, żeby to był program konsultowany z samorządowcami, businessem, organizacjami pozarządowymi. Musimy również zachować tożsamość naszego regionu. Program dla Śląska powinien powstawać na Śląsku - nie w Warszawie.  

Były premier podkreślał również, że aby móc skorzystać z pieniędzy z FST, Śląsk i Zagłębie będzie musiało przedstawić swój własny terytorialny program sprawiedliwej transformacji z jasno sformułowaną wizją transformacji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. 

- Jeżeli chcemy mieć pomoc z FST musimy mieć przygotowany program, który będzie prowadził do konkretnych celów zw. ze zmniejszeniem emisji. Wtedy będziemy mogli realizować konkretne projekty również dla Bytomia i innych miast. I najlepiej żebyśmy opracowali taki program tutaj na miejscu - musi to być program oddolny i wychodzić z miast, a nad tym powinien czuwać marszałek. Mówię o tym …… mniej więcej od października zeszłego roku. Zachęcam stronę społeczną, aby zabrać się do opracowywania takiego programu.

 Całego wywiadu można wysłuchać, klikając na poniższe linki:

https://dziennikzachodni.pl/jerzy-buzek-programy-dla-gornictwa-powinny-powstawac-na-slasku-a-nie-w-warszawie-gosc-dnia/ar/c1-14787564

https://www.radiopiekary.pl/2020/02/14/buzek-25-lat-temu-sytuacja-w-naszym-regionie-byla-zdecydowanie-gorsza-niz-teraz/

© Fot. Radio Piekary