Premier Jerzy Buzek po raz kolejny interweniuje w Komisji Europejskiej w sprawie utrzymania na unijnej liście surowców o strategicznym znaczeniu - niezbędnego w produkcji stali - węgla koksującego. 

W liście złożonym na ręce Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego, Thierry Bretona, były przewodniczący PE podkreślił, że dostęp do surowców jest kluczowy dla realizacji założeń nowego Europejskiego Zielonego Ładu. 

„Już dziś musimy sprowadzać ok. 75% potrzebnego węgla koksującego - i to z najodleglejszych zakątków świata (Australia, Kanada, Stany Zjednoczone, Mozambik), co znacząco zwiększa ślad węglowy jego transportu. Tymczasem mamy u siebie, w UE, naszą Jastrzębską Spółkę Węglową, która nie dość, że jest największym w Unii producentem tego surowca, to dba o to, by wydobywany on był zgodnie ze wszystkimi normami środowiskowymi i etycznymi. 

Utrzymanie węgla koksującego na liście surowców strategicznych jest nie tylko niezwykle istotne dla województwa śląskiego i naszego przemysłu stalowego, ale również - dla konkurencyjności całej unijnej gospodarki” - zaznaczył Jerzy Buzek.