W dniu dzisiejszym ogłoszono listę najlepszych miast i gmin w XIV Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Jako przewodniczący kapituły, Jerzy Buzek miał zaszczyt uczestniczyć w obradach jak i w dzisiejszej gali wręczenia nagród. W swym wystąpieniu były premier nawiązał do wyjątkowych wyzwań dla samorządów w tym roku:

– W tym szczególnym roku,  w czasie pełnego lokdownu znowu przekonaliśmy się, że to władze samorządowe najszybciej i najskuteczniej reagują na potrzeby mieszkańców. W tym roku doszły jeszcze zabiegi o prawidłową edukację, dofinansowanie szkół, mimo, że środki do dyspozycji władz samorządowych były uboższe niż w zeszłym roku. Plus opieka zdrowotna, czyli dofinansowanie tego wszystkiego, co w czasach pandemii jest najbardziej istotne – podkreślał europoseł. 

Laureatów wybrano w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. W tegorocznej edycji zwycięzcami zostały: Gliwice, Morawica oraz Kleszczów, odpowiednio w swoich kategoriach.

W trakcie ceremonii Jerzy Buzek otrzymał Nagrodę „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy za swój wkład w rozwój samorządności w Polsce.