Jak uczynić UE liderem w produkcji baterii i uniezależnić się od dostawców z Azji?  Był to główny temat spotkania prowadzonego przez Jerzego Buzka w ramach spotkań Europejskiego Forum Energii. Wiceprzewodniczący KE, Maros Sefcovic, mówił o sukcesach European Battery Alliance (EBA). Celem inicjatywy jest połączenie wysiłków krajów UE na rzecz budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii.

Polska jest aktywnym jej członkiem i wspiera polskie firmy w rozwoju technologii recyklingu baterii firm Eneris i Elemental. Nasz kraj staje się również liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w UE oraz centrum produkcji baterii elektrycznych. Warto wspomnieć, największą fabrykę baterii litowo-jonowych na świecie o łącznej mocy produkcyjnej ponad 100 GWh, LG Energy Solution w Kobierzycach. Nie zapominajmy również o najnowszej szwedzkiej inwestycji Northvolt - konkurenta TESLI - w Gdańsku. Planowana jest budowa zakładu produkcyjnego i inżynierskiego centrum badawczo-rozwojowego dla modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii.

Śląsk również staje się również zagłębiem produkcyjnym dla baterii. Przyciągnął koreańskiego giganta: SK hi-tech battery materials. W Dąbrowie Górniczej będą powstawać separatory do akumulatorów litowo-jonowych. W Zabrzu są produkowane moduły do elektrycznych samochodów przez KET Poland.

Uczestnicy rozmawiali o wsparciu dla rozwoju barterii w unijnych krajach: co należy zrobić, aby kraje takie jak Polska mogły wykorzystać transformację energetyczną i boom w e – mobilności do budowy własnych gałęzi gospodarki.