Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził dziś województwo śląskie. Wraz z Jerzym Buzkiem i marszałkiem Jakubem Chełstowskim w Chorzowie spotkał się z dziennikarzami, aby poinformować, że Komisja Europejska dziś zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Łączna wartość zatwierdzonych planów to 3,85 mld euro.

 To kolejny krok w kierunku realizacji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) - autorskiego pomysłu Jerzego Buzka, który powstał w Katowicach w 2018 r. Fundusz ma wspierać regiony odchodzące od wydobycia węgla.

 — Fundusz Sprawiedliwej Transformacji pomyślany był przez nas jako odpowiedź na konkretne potrzeby mieszkańców i samorządów regionów górniczych. I dlatego to z nimi rozmawiam dziś z Fransem Timmermansem i Jakubem Chełstowskim w Chorzowie przed startem FST. Zainwestujmy mądrze te ogromne środki z UE!    —  podkreślał były premier przed spotkaniem z marszałkami i prezydentami z różnych regionów górniczych i miast z wysokoemisyjnym przemysłem, m.in. Katowic, Rudy Śląskiej i Wałbrzycha.