O metanie w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Jerzy Buzek uczestniczył w spotkaniu z liderami górniczych związków zawodowych oraz szefami spółek węglowych w katowickiej siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Wraz z innymi polskimi europarlamentarzystami, były premier dyskutował o rozporządzeniu dotyczącym redukcji emisji metanu. Była to okazja do dialogu i wysłuchania stanowiska przedstawicieli związków zawodowych górników i spółek wydobywczych.

Deklaracja. 

Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji, w której europosłowie potwierdzili zaangażowanie na rzecz rozwiązań służących zablokowaniu unijnego rozporządzenia metanowego w aktualnej wersji. Europosłowie podkreślali „swoje zaangażowanie na rzecz rozwiązań, które sprawią, że krzywdzące dla polskiego przemysłu wydobywczego rozporządzenie nie zostanie wprowadzone w obecnym kształcie”.

"Choć jako posłowie reprezentujący różne ugrupowania polityczne różnimy się w ocenie szczegółów tego dokumentu, uważamy, że tej rangi umowa społeczna nie może zostać pominięta w procesie sprawiedliwej transformacji regionu. Głos lokalnych społeczności oraz pracowników przedsiębiorstw, na których spadnie największy ciężar transformacji, musi być brany pod uwagę” - głosi deklaracja.

Co działo się do tej pory w sprawie projektu rozporządzenia?

Warto zwrócić uwagę, że procedowanie rozporządzenia w PE jest już ostaniem etapem prac nad kształtem dokumentu. Przypomnijmy, że KE przedstawiała projekt dokumentu ws. rozporządzenia metanowego w grudniu 2021. Następnie ministrowie polskiego rządu wraz z przedstawicielami rządów pozostałych krajów UE negocjowali stanowisko w sprawie zapisów rozporządzenia w Radzie UE  do grudnia 2022 r.

Po rozpoczęciu negocjacji w PE, Jerzy Buzek złożył swą interpelację poselską, w której apelował o:

  • utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE,
  • wyłączenie węgla koksowego spod nowego unijnego rozporządzenia metanowego.

Dziś wiemy, że węgiel koksowy utrzymał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki.

Co dalej?

Głosowanie rozporządzenia w Parlamencie Europejskim nastąpi prawdopodobnie w maju tego roku.

©Fot. „Dziennik Zachodni”