Kochani, 

możemy powiedzieć, że od wejścia do UE 20 lat temu, dogoniliśmy zarobkami Greków i Hiszpanów, a polskie PKB per capita wzrosło do 76% poziomu takich krajów jak Niemcy czy Francja. Możemy powiedzieć, że na każde jedno euro wpłacone do unijnego budżetu otrzymaliśmy trzy euro, czy, że woj. śląskie zrealizowano 29 tys. różnych projektów za 80 mld zł z UE.

 ALE TO JEST SUCHA STATYSTYKA I NIE POKAZUJE NAJWAŻNIEJSZEGO: JAK TE 20 LAT ZMIENIŁO NASZE ŻYCIE. A DO TEGO CHCEMY WAS ZACHĘCIĆ W NASZYM KONKURSIE! 

  Zapraszam wszystkich mieszkańców województwa śląskiego do osobistych refleksji na temat naszego członkostwa w UE w konkursie „Nasze, moje 20 lat”. Zapraszamy i tych bardziej „doświadczonych życiowo”, którzy pamiętają Polskę przez wstąpieniem do UE w 2004 r. i tych, którzy urodzili się i dorastali w UE.  Zachęcamy do kreatywności nieograniczonej formą wyrazu.  Czekamy na Wasze prace plastyczne czy dowolną formę literacką.   

 Opiszcie i pokażcie, jak zmieniała się przestrzeń wokół Nas: nasze ulice, szkoły, uniwersytety, parki i muzea. Jakie obrazy przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o tym, jak członkostwo w UE wpłynęło na to, gdzie możemy uczyć się, studiować i pracować. Jak dzięki Unii podróżujemy i spędzamy wolny czas?

Czy otwarcie granic wzmocniło nasze poczucie bezpieczeństwa, wolności i poszanowana naszych fundamentalnych praw? Jakie nasze nadzieje lub obawy związane z wejściem do UE spełniły się?  Czy bez UE bylibyśmy dziś w innym miejscu?

 

To propozycje i kierunki rozważań, które jednak w żaden sposób nie wyczerpują tematu. Czekamy na Waszą perspektywę i Wasze pomysły!

 

          Kliknij TUTAJ, żeby dowiedzieć się więcej.