Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Europejskiego Kongresu Ekonomicznego, brał dziś udział w konferencji prasowej zapowiadającej kształt tegorocznego wydarzenia w Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło kongresu, który odbędzie się w dniach 7-9 maja, to: "Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości".

 O czym będziemy rozmawiali na EKG 2024?

- Będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie w kilku wymiarach. Przede wszystkim o bezpieczeństwie fizycznym, przemyśle zbrojeniowym, który jest ważnym elementem naszej gospodarki. Zawsze rozmawialiśmy o rolnictwie, ale tym razem skupimy się mocniej na bezpieczeństwie dostaw żywności. Od pewnego czasu wiemy, że jest to nawet ważniejsze od dostaw energii - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej były premier.

Oprócz wyzwań związanych z wzmocnieniem sektora zbrojeniowego, debata będzie dotyczyć zmian gospodarczo-społecznych związanych z polityką klimatyczną. Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP organizującej EKG, zwracał uwagę, że transformacja powinna zostać przeprowadzona w dialogu z biznesem i samorządami.

- To jest kongres absolutnie w chwili przełomu i ten przełom czujemy. Do wszystkich politycznych napięć i zagrożeń dochodzi to, że zmieniają się władze Unii Europejskiej, a my mamy za dziewięć miesięcy naszą prezydencję - zaznaczył Jerzy Buzek.

Co nowego na EKG 2024?

Nowością podczas 16. EKG będzie EEC Talks – rozmowy z ekonomistami, politykami, dyplomatami, a także przedstawicielami biznesu, kultury i życia społecznego, prowadzone na otwartej scenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Na zewnątrz powstanie EEC Green Planet, czyli nowa strefa dotycząca zrównoważonego rozwoju i koncepcji zielonego miasta. Ustawione w niej namioty będą przestrzenią konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową.