Jerzy Buzek zabrał dziś głos w debacie plenarnej z okazji 20-tej rocznicy największego w historii rozszerzenia Unii.

Były premier podkreślał rolę solidarności międzyludzkiej, która jako NSZZ „Solidarność”, zmieniła oblicze Polski, a w UE funkjonuje jako spoiwo między krajami.  Bez niej wprowadzenie sankcji przeciwko Rosji w następstwie ataku na Ukrainę nie byłoby możliwe.

–  Przez te 20 lat – jak w rodzinie – poznaliśmy się wzajemnie, dogłębnie, nie tylko przez zauroczenie, ale wspólne wysiłki, starania, cele. Razem byliśmy w zdrowiu i chorobie. Na dobre i na złe. Różnimy się; mamy różne punkty widzenia. Ale nie oddzielamy się nowymi kurtynami. I tych podziałów musimy uniknąć, utrzymać jedność, spójność, solidarność – mówił Jerzy Buzek.

 O to nam przecież wszystkim chodziło – kontynuował były premier – nawet – jeśli ceną tego jest większa trudność z docenieniem tego czym jest i co niesie Unia Europejska. Ale każde pokolenie jest w stanie zrozumieć i ponieść tę Solidarność, która zmieniła oblicze Europy. Wiem to z własnego doświadczenia. Ale w niej jest też recepta na przyszłość! Naszą wspólną przyszłość!

Tutaj możecie Państwo obejrzeć całe wystąpienie.