Prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, następca prof. Zbigniewa Religi, obchodził dziś swe 70. urodziny. Jerzy Buzek miał zaszczyt uczestniczyć w benefisie zorganizowanym z tej okazji w Hali Pogoni w Zabrzu.

 Była to okazja oddania hołdu wybitnemu lekarzowi - a przede wszystkim wielkiemu humaniście, którego postawa wobec pacjentów i niezwykła wiara w drugiego człowieka może być przykładem dla młodego pokolenia - nie tylko lekarzy. Apologeta nadziei jako źródła wiary w Boga i człowieka. Jego credo w pracy lekarza najlepiej oddają słowa innego wybitnego kardiochirurga i społecznika Marka Edelmana: zrobić wszystko, aby „zdążyć przed Panem Bogiem”.

 Jerzy Buzek w swym przemówieniu podkreślał, że Prof. Zembala jest wielkim Europejczykiem przywiązanym do europejskich wartości i żartobliwie pokrzepił Profesora - z którym przyjaźni się od lat – że  „70 tka to nie taki jeszcze straszny wiek."

 Motto tego wyjątkowego benefisu - „Spełniony dzięki Bogu i ludziom” najtrafniej oddaje wartości tego wybitnego lekarza, który ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu uczynił jeden z najlepszych w Europie ośrodków transplantacyjnych.

Sam prof. Zembala wielokrotnie powtarzał, że: „Każde spotkanie jest zaciągnięciem długu, który wypada spłacić”. Dziś patrząc na setki jego przyjaciół mamy pewność, że jego długi zostały spłacone - a to my pozostaniemy dłużnikami Pana Profesora.

 © Fot. Arek Gola /Dziennik Zachodni