Poseł Jerzy Buzek wraz ze Związkiem Banków Polskich, spółką Gaz-System oraz Polską Grupą Energetyczną zorganizował spotkanie dotyczące transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej w Parlamencie Europejskim.

              Były premier nawiązał w swym wystąpieniu do decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), który od 2021 r. wycofuje wsparcie finansowe dla inwestycji gazowych.  Jest ona szczególnie dotkliwa dla państw uzależnionych od węgla - takich jak Polska.

         - Gaz jest istotnym ‘pomostem technologicznym’, który może odegrać ważną rolę w procesie transformacji energetycznej, w szczególności w państwach uzależnionych od węgla. Wycofanie wsparcia dla gazu jest przedwczesne i nakłada ryzyko na proces transformacji energetycznej całej UE - podkreślał były premier.  

           - Nie powinniśmy nigdy mylić naszych celów z narzędziami służącymi do ich uzyskania. Niestety, ostatnia decyzja Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w zakresie nowej polityki finansowania jest przykładem takiej pomyłki. Mam poważne wątpliwości czy przekształcenie EBI w „Bank Klimatu” zbliży nas do neutralności klimatycznej- dodał były Przewodniczący.