• O MNIE
    • ŻYCIORYS
    • RODZINA
    • PASJE
    • MOI PRZODKOWIE
  • MOJA DZIAŁALNOŚĆ
    • PARLAMENT EUROPEJSKI
    • PRACA DLA REGIONU
    • PRACA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
    • LETNIA SZKOŁA LIDERÓW
    • DEBIUT NAUKOWY
    • KONKURS „Nasze, moje 20 Lat”
  • AKTUALNOŚCI
  • MEDIA
    • DLA MEDIÓW
    • MEDIA O MNIE
  • KONTAKT
Tweets by jerzybuzek

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła Pakiet Wodorowo-Gazowy.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
21 maj 2024
Odsłony: 4168

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła Pakiet Wodorowo-Gazowy, czyli rozporządzenie i dyrektywę ustanawiające zasady wspólnego rynku wewnętrznego gazów odnawialnych, gazu ziemnego i wodoru oraz reformujące istniejące prawodawstwo UE dotyczące gazu. Jako sprawozdawca rozporządzenia w tej sprawie, Jerzy Buzek skomentował dzisiejszą decyzję w następujący sposób:

„Rada zatwierdziła dziś Pakiet Wodorowo-Gazowy, nad którym pracowałem w PE przez ostatnie 2 lata z Ryszardem Pawlikiem i zespołem. Teraz czas na jak najszybsze i pełne wdrożenie tych przepisów - łącznie z tymi historycznymi, dającymi krajom UE prawo wstrzymania dostaw gazu z Rosji”.

W pakiecie znalazło się także wsparcie dla wodoru i gazów odnawialnych w regionach górniczych i wykorzystanie potencjału tych regionów UE, takich jak Śląsk i Zagłębie, do rozwoju zielonej gospodarki wodorowej. Miejmy nadzieję, że wdrożenie zapisów Pakietu w kraju będzie impulsem rozojowym dla polskiego wodoru i pomoże m.in.  w przekształceniu ROW w ROW 2.0, czyli Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy.Rybnik w wodorze upatruje  nowego profilu gospodarczego miasta. Miasto podpisało porozumienie o współpracy badawczo-naukowej z Politechniką Śląską oraz jednym z liderów w produkcji autobusów zasilanych wodorem. 

Więcej na ten temat:

Pakiet Wodorowo-Gazowy przyjęty przez komisję PE.

Kompromis w sprawie rozporządzenia wodorowo- gazowego osiągnięty!

– Nadchodzi era wodoru – skomentował Jerzy Buzek dzisiejsze głosowanie w Komisji ITRE PE ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru.

„Jerzy Buzek będzie nadzorował przepisy o transformacji sektora gazowego kluczowe dla Polski”.

Finał Konkursu "Moje Nasze 20 lat".

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
09 maj 2024
Odsłony: 3993

Dziś miał miejsce Finał Konkursu „Moje, Nasze 20 Lat” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Z wielu nadesłanych prac indywidualnych i zbiorowych wyłoniono trzy zwycięskie.  Jerzy Buzek wręczył laureatom nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Miejsce III w konkursie przypadło Pani Joannie Kruszewskiej z miejscowości Rudy. Pani Joanna przypomina, dlaczego chcieliśmy Unii, odpowiadając najprościej „chcieliśmy dostępu do możliwości”. W swojej pracy wyraźnie podkreśla – „to moje 20 lat, czyli 20 lat Joanny Kruszewskiej, ale też nasze 20 lat, czyli 20 lat mojej rodziny i nas wszystkich mieszkających na Śląsku.  Te 20 lat to ogrom emocji - pozytywnych emocji. To wybory i decyzje jakich dokonaliśmy doprowadziły Nas do miejsca, który jest Naszym Domem”. Pojęcie domu, dla Pani Joanny, ma wymiar wspólnotowy i włączający. To jest dom rodzinny w Rudach, ale też Śląsk, Polska, Europa, a nawet sięgając jeszcze dalej - Ziemia.  To wspólnota tworzy nas silnymi!

Miejsce II w konkursie zajął szesnastoletni Michał Filipkiewicz z Siemianowic Śląskich za wiersz napisany w języku angielskim, czyli – jak sam podkreśla – języku najbardziej uniwersalnym. Katowice i Śląsk wyłaniają się w utworze jako globalne metropolie, miejsce spotkań ludzi z całej Unii. Autor akcentuje rozwój i niesamowitą przemianę Śląska, który zdaniem autora „odradza się”.

Miejsce I w konkursie zajął Krzysztof Kamil Malewicz z Częstochowy za akrylowy dyptyk zatytułowany „Winning Card”. Artysta przywołuje wielkie nadzieje, jakie Polacy wiązali z momentem przystąpienia do Unii Europejskiej. Analogia między egzystencjalnym wyborem Polaków a grą w karty trafnie ujmuje symbolikę wejścia do UE jako „wygrywającą kartę”. To karta, na której widzimy portret młodego mężczyzny w złotej koronie. Karta jest połączeniem kart Króla i Asa Kier - czyli zwycięzcy idącego za głosem serca. Z taką kartą można tylko wygrać! Tak, jak to zrobili to Polacy 20 lat temu.

 Laureatom serdecznie gratulujemy!

  • Category Title

Category Title

konkurs-nasze-20-latCAF7E3E4-26A7-4953-38EB-5824908AD970.jpg

Category Title

konkurs-237DD63FC-04BC-0928-A544-5A6C05427709.jpg

Category Title

konkurs-nasze-20-lat-29BE19B78-D053-B03B-4164-BCDE6B87E64B.jpg

Category Title

konkurs-6450E2BBB-12DF-CEEC-565B-C695758B6CCD.jpg

Category Title

konkurs-nasze-20-lat-1CF79547F-BC29-383E-45A3-A4F7A45BF7D5.jpg

Category Title

konkurs-54AD829E0-2786-9D90-46BF-7A4AF1E1D16C.jpg

Category Title

konkurs-41FCE7AC7-34CB-E802-0199-3F110C2BA487.jpg

„Sprawiedliwa Transformacja” - debata w trakcie EKG w Katowicach. .

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
09 maj 2024
Odsłony: 4500

Jerzy Buzek wraz z przedstawicielami samorządów gmin górniczych, regionu, związków zawodowych, nauki i Europejskiego Banku Inwestycyjnego uczestniczył w panelu zatytułowanym „Sprawiedliwa Transformacja”. Prof. Adam Drobniak podjął próbę uporządkowania terminologii, wskazując, że „Sprawiedliwa transformacja jest pojęciem międzypokoleniowym, rozumianym jako zmiana dominujących sektorów gospodarczych”.

Wyciągnęliśmy wnioski z transformacji sprzed 20 lat

Wszyscy paneliści zgodzili się, że transformacja, z natury, jest procesem bolesnym i nie wszystkie grupy społeczne będą zadowolone. Ale - jak zapewnia były premier- odrobiliśmy lekcje z przeszłości i wywalczyliśmy dodatkowe pieniądze dla regionów górniczych w postaci Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pięć polskich regionów otrzymało dodatkowe środki na transformację gospodarczą z funduszu, który był autorskim pomysłem Jerzego Buzka. 

 - Są pewne różnice pomiędzy poziomem tego niezadowolenia i niedoinwestowania dla ludzi. My je widzimy! My je znamy! Na przykład to, co działo się w Wałbrzychu na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy zamknięto kopalnie - de facto bez żadnych osłon. W Wałbrzychu bezrobocie było ogromne i Wałbrzych do dzisiaj nie zabliźnił swych ran” […] Tak samo mówimy o najbliższej przyszłości. Będą ludzie, którzy poniosą na tym straty i musimy zrobić wszystko, żeby te straty były jak najmniejsze i żebyśmy nie musieli powtarzać dramatu Wałbrzycha. To odrabiamy. Nie było to łatwe, ale w końcu można było wytłumaczyć w Unii Europejskiej - podkreślał Jerzy Buzek.

 Wszystkie oczy zwrócone na Śląskie, czyli jak dać dobry przykład, aby utrzymać FST w kolejnych latach w unijnym budżecie

 Wszyscy paneliści podkreślali, że proces transformacji regionów będzie rozłożony na wiele lat i pochłonie olbrzymie środki. Poza osłoną górników istotą transformacji jest stworzenie szans cywilizacyjnych dla młodych ludzi, aby zatrzymać ich w regionie.  To zadanie na wiele lat. Dlatego były premier podkreślał, jak ważne jest zainwestowanie środków z FST w wartościowe projekty, aby ich sukces gwarantował utrzymanie strumienia pieniędzy na FST w kolejnych perspektywach budżetowych UE.

 „Musimy jakoś dogadać, co robimy, w jaki sposób wydajemy te pieniądze. […] Pamiętajmy jeszcze o jednym, że chcemy FST mieć aż do roku 2050. On może być jeszcze większy. […] To od nas najbardziej zależy, bo już są pomysły w Brukseli, żeby go nie było. On nam pewnie nie pomoże mówią, ja uważam, że to jest klucz i od nas zależy, jak się zorganizujemy czy obronimy ten fundusz na następne 3 czy 4 długoletnie budżety Unii Europejskiej. To jest bardzo wielkie wyzwanie” – mówił były premier.

 Wspólnotowa kultura pracy kluczem do sukcesu transformacji Śląskiego

 W debacie prof. Buzek podkreślał, że region ma pewien kapitał, który gwarantuje sukces przestawnia na nowe tory gospodarcze:

„[…] Rzecz najważniejsza: tworzenie nowych miejsc pracy. One się jednak tworzą w regionie, który jest znany z solidnej, wspólnotowej pracy. To, co robią górnicy zjeżdżając do kopalni, to jest najbardziej wspólnotowy rodzaj poddania się obowiązkowi pracy.  […] kulturowej tradycji wzajemnej odpowiedzialności za to, co robimy. Korzystajmy z tego! I pewnie to było podstawą tego prostego faktu, że w naszym regionie, gdzie zwolniono z pracy w tradycyjnych sektorach w ciągu ostatnich lat największą ilość - setki tysięcy ludzi, po prostu, ci ludzie znaleźli zatrudnienie gdzie indziej”.

Uczestnicy podkreślali również, że trzeba wprowadzić wiele zmian legislacyjnych np. uławiających gminom górniczym pozyskiwanie terenów pokopalnianych od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.  Były Marszałek województwa apelował o przegłosowanie ustawy transformacyjnej, która jasno podzieliby kompetencje między poszczególnych aktorów całego procesu.

Jerzy Buzek na inauguracji EKG 2024 w Katowicach.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
07 maj 2024
Odsłony: 4141

Jerzy Buzek uczestniczył dziś w otwarciu XVI Ekonomicznego Kongresu Europejskiego w Katowicach. Tegoroczna edycja wydarzenia obywa się pod hasłem „Transformacja dla przyszłości”. 16. edycja EKG zbiega się również  z 20-tą rocznicą wejścia Polski do UE. Były premier nawiązał w swym przemówieniu do tego historycznego wydarzenia:

„Dwudziestolecie wielkiego rozszerzenia. Historycy za 100 lat, pewnie, nie będą pamiętali większości spraw, o których mówimy, ale to wielkie rozszerzenie pozostanie na kartach historii. Europa zjednoczyła się! Oddychamy dwoma płucami! Nastąpiło to w niezwykłym momencie dla nas, dla mojego pokolenia. Był to cud! Marzyliśmy o tym, jak byliśmy młodzi, ale nie śmieliśmy o tym myśleć poważnie. Z tego wynika, że trzeba mieć odważne, daleko idące marzenia. One się jednak spełniają”.

 Komentując wyzwania, z którymi UE musiała się zmierzyć w najbliższym czasie, były premier wskazał na bezpieczeństwo i utrzymanie miejsc pracy w UE w zw. z redukcją emisji CO2.

 - Chciałem tylko powiedzieć o dwóch sprawach, które wydają mi się szczególnie ważne. Dzisiaj - przede wszystkim w warstwie gospodarczej - największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności z zachowaniem konieczności przekształcania naszego kontynentu w bezemisyjny kontynent to roku 2050. A dążąc do tego, ostateczną miarą naszego sukcesu będzie to, czy ta systemowa transformacja będzie sprawiedliwa. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który obowiązuje od kilku lat, powinien być zdecydowanie kontynuowany dla tych 60 regionów w Unii Europejskiej, które mają szczególnie trudno, bo jest nadal pytanie czy naszym obywatelom, Europejczykom ta transformacja przyniesie dobrobyt. Chcemy zachować w naszej wspólnocie spójność społeczną i gospodarczą i uchronić nas od nowych podziałów i wykluczenia- podkreślał były premier.

- Ale także mamy inne zagrożenie i na nie odpowiedź będzie oczywiście najważniejsza: przeciwdziałać agresywnym staraniom tych państw, które chcą zburzyć istniejący porządek na świecie. Musimy odpowiednio odstraszyć, budując siłę obronną Europy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego- mówił europoseł.

 Konkludując, Jerzy Buzek podkreślał potrzebę utożsamiania się ze Wspólnotą:

 

Mam głębokie przekonanie, że jednym z najważniejszych zadań, które stoi także przed tą salą, uczestników zgromadzonych tutaj i tych oglądających nas w Internecie, będzie uczynienie naszej Unii bliższej ludziom. Trzeba Europejczykom uzmysłowić jak wiele nas łączy. Trzeba zbliżyć nas do siebie i stworzyć wielką społeczną przestrzeń międzyludzkich kontaktów, odczuć i myśli. Tak jest na kongresie: przybywamy z różnych stron, także z w sensie politycznym, a jednak tę więź szczególną potrafimy zachować od 2009 roku.

 W tym roku wydarzenie uświetniła obecność przewodniczej KE Ursuli von der Layen  i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Przewodnicząca mówiła o potrzebie wzmocnienia zdolności obronnych UE, w szczególności dofinansowania europejskiego przemysłu obronnego, utworzenia europejskiej obrony powietrznej i ustanowienia nowego stanowiska komisarza ds. obronności. Premier Donald Tusk w swym przemówieniu również podkreślał konieczność zwiększenia wydatków na obronność Unii, wskazując kwotę „minimum 100 mld euro na obronę Europy”.

  • Category Title

Category Title

ekg24-2A24F5137-1BD7-D813-F0C4-B5329BBA99CE.png

Category Title

ekg24-3FB4486A9-189D-CA81-D548-C0EA681C2152.png

Category Title

ekg24-4393D5F7C-E19F-0689-D087-810B26617BEE.png

 

Więcej artykułów…

  1. Pożegnanie Jerzego Buzka na sesji plenarnej w PE.
  2. „To Solidarność zmieniła oblicze Europy” – wystąpienie w PE z okazji 20-tej rocznicy największego w historii rozszerzenia Unii.
  3. Konferencja "Industry in Transition" w Katowicach.
  4. Zgarnij nagrody w naszym KONKURSIE! Tylko do 20.04.24!
Strona 1 z 83
  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Następny artykuł
  • koniec

epp logo

 

jerzy.buzek@europarl.europa.eu
(0032) 228 45631

jerzy.buzek@europarl.europa.eu
(0032) 228 45631

epp logo

HOME | O MNIE | MOJA DZIAŁALNOŚĆ | AKTUALNOŚCI | MEDIA | KONTAKT | RODO

buzek.pl ©2019 All rights reserved

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Klauzula informacyjna
Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under MIT License. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.