• O MNIE
    • ŻYCIORYS
    • RODZINA
    • PASJE
    • MOI PRZODKOWIE
  • MOJA DZIAŁALNOŚĆ
    • PARLAMENT EUROPEJSKI
    • PRACA DLA REGIONU
    • PRACA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
    • LETNIA SZKOŁA LIDERÓW
    • DEBIUT NAUKOWY
  • AKTUALNOŚCI
  • MEDIA
    • DLA MEDIÓW
    • MEDIA O MNIE
  • KONTAKT
  • WYBORY 2019
Tweets by jerzybuzek

Uruchomienie produkcji amunicji dla Ukrainy coraz bliżej: ASAP przyjęty przez PE.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
01 czerwiec 2023
Odsłony: 103

Kolejny krok ku zwiększeniu produkcji amunicji dla Ukrainy.

 Posłowie PE poparli dziś Akt Wsparcia Produkcji Amunicji (ASAP). Na następnym etapie, zespół negocjacyjny PE przystąpi do negocjacji trójstronnych z KE i Radą UE. Negocjatorem z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej jest Jerzy Buzek.

 Czym jest ASAP?

Przypomnijmy, że akt jest propozycją legislacyjną KE procedowaną w trybie pilnym i ma potrójny cel:

  • jak najszybciej dostarczyć potrzebne pociski Ukrainie,
  • pomóc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich zapasów,
  • rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.

  „Potrzebuję amunicji, nie podwózki”

 Wszyscy pamiętamy te słowa prezydenta Zełenskiego, który odrzucił propozycję ewakuacji z Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji. A w miarę rozwoju konfliktu, zapotrzebowanie na amunicję Ukrainy rośnie. Władze w Kijowie zapowiadały, że armia będzie potrzebowała miliona pocisków w 2023 roku. UE postanowiła wspomóc armię ukraińską przez wspólne zakupy amunicji, ale również przez inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych unijnych zakładów zbrojeniowych. I tak powstała inicjatywa ASAP.

 Miliard euro na milion sztuk amunicji dla Ukrainy.

 UE zainwestuje w fabryki zbrojeniowe około 500 mln euro z budżetu Unii, a kwotę tę ma uzupełnić współfinansowanie w wysokości około 500 mln euro ze strony państw członkowskich i innych źródeł. Oprócz budżetu UE będą aktywowane również środki z funduszy spójności. Włączony też będzie unijny fundusz odbudowy po pandemii w państwach członkowskich.

Pomagając Ukrainie wspieramy polskie firmy.

 Wsparcie finansowe trafi do unijnych firm zbrojeniowych na rozbudowę mocy produkcyjnych lub reaktywowanie wcześniej działających.  Komisarz Thierry Breton ds. przemysłu i rynku wewnętrznego wyrażał duże nadzieje na rozbudowę potencjału produkcyjnego amunicji Zakładów Metalowych DEZAMET S. A.  podczas swojej wizyty w polskiej fabryce. 

Więcej na ten temat:

http://buzek.pl/index.php/aktualnosci/292-jerzy-buzek-z-nowa-rola-w-pe-amunicja-dla-ukrainy-asap

Debata w ramach Europejskiego Forum Energii.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
23 maj 2023
Odsłony: 178

Uelastycznienie systemu kluczem do integracji OZE   

Jako przewodniczący Europejskiego Forum Energii Jerzy Buzek prowadził kolejną debatę na temat reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE.

KE zaproponowała przepisy zachęcające m.in. do uelastyczniania systemów elektroenergetycznych, w tym reagowania na zapotrzebowanie na energię i jej magazynowanie.Prelegenci z trzech europejskich gremiów: EASE, ENTSO-E i EUGINE omówili implikacje propozycji KE i przedstawili swoje spostrzeżenia na temat tego, co można jeszcze uwzględnić, aby zapewnić osiągnięcie celów reformy.

Wyjaśniali również, w jaki sposób różne rozwiązania z zakresu elastyczności mogą przyczynić się do zaspokojenia potrzeb systemu elektroenergetycznego w zakresie stabilności i bezpieczeństwa we wszystkich ramach czasowych i lokalizacjach, w przypadku wytwarzania energii o zmiennej wydajności, takich jak OZE.

Dlaczego jest to ważne dla Polski?

 O tym jak brak elastyczności naszego polskiego systemu elektroenergetycznego prowadzi do marnotrawstwa taniej energii i w efekcie do wyższych rachunków dla nas, pisał autor Forum Energii w opinii: „Stan zagrożenia marnotrawstwem”:

 W dwie kwietniowe niedziele: 23.04 i 30.04.2023 PSE poleciły redukcję generacji ze źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej, 110 kV i średniego napięcia (instalacje prosumenckie pracowały bez przeszkód). System elektroenergetyczny stracił w ten sposób 29 GWh praktycznie darmowej energii. Te kilkugodzinne wyłączenia OZE mogły nas kosztować nawet 16,5 miliona złotych, wydatkowanych na paliwo i uprawnienia do emisji CO2 w elektrowniach konwencjonalnych. Przyczyna marnowania taniej energii elektrycznej z OZE na rzecz drogiej i emisyjnej z jednostek konwencjonalnych leży w braku elastyczności przestarzałego systemu elektroenergetycznego w Polsce.

 Lektura całego tekstu pokazuje jak wdrożenie propozycji KE byłoby korzystne dla naszego systemu.  

 © Fot. European Forum Energy.

  • Category Title

Category Title

eef-23-05-236056AE4B-8848-18E4-4F93-C6D78BF03224.jpg

Category Title

eef-23-05-23-1BB1C3527-C83F-BD27-A428-45FF63E0B2C0.jpg

Category Title

eef-23-05-23-2AD614758-28EE-6103-34B8-A437AE872874.jpg

Jerzy Buzek z nową rolą w PE - amunicja dla Ukrainy ASAP!

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
16 maj 2023
Odsłony: 213

Jerzy Buzek w nowej roli w PE.

Jerzy Buzek, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), został członkiem zespołu negocjacyjnego PE ws. Aktu Wsparcia Produkcji Amunicji (ASAP). Zespół będzie procedował propozycję legislacyjną KE w trybie pilnym. ASAP ma na celu:

  • jak najszybciej dostarczyć potrzebne pociski Ukrainie,
  • pomóc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich zapasów,
  • rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.

 Amunicja dla Ukrainy potrzebna ASAP.

„ASAP to świetnie dobrany akronim, bo po angielsku oznacza też „pilnie”, „jak najszybciej”. Trwa wyścig z czasem - musimy pilnie przejść w tryb gospodarki wojennej, ale trzeba podejść do tego strategicznie: określić co i gdzie produkować oraz skutecznie wesprzeć rodzime firmy zbrojeniowe - zarówno bezpośrednim dofinansowaniem, jak i korzystnymi kredytami inwestycyjnymi. Cieszę się, że mogę w tym bezpośrednio uczestniczyć - dziękuję koleżankom i kolegom za zaufanie” – skomentował swoją nominację były premier.

 Milion pocisków artyleryjskich na rok.

Komisja Europejska zapowiada zwiększenie w ciągu 12 miesięcy zdolności produkcyjnej europejskiego przemysłu zbrojeniowego do miliona pocisków artyleryjskich na rok. Co najmniej 40% pieniędzy niezbędnych na inwestycje ma pochodzić z budżetu UE.

Europejska polityka obronności nabiera tempa. 

Jerzy Buzek od wielu lat pracuje w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE), a jako szef komisji ITRE prowadził negocjacje ws. powołania Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO) z budżetem 8 mld euro oraz Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego. ASAP to kolejny krok na przód w zakresie tworzenia europejskiej polityki obronności. 

Dotychczas UE wspierała innowacje i badania w przemyśle zbrojeniowym.

– Jeszcze przed eskalacją napaści Putina na Ukrainę zarówno KE, jak i my w Parlamencie Europejskim, apelowaliśmy do państw członkowskich, że brak współpracy w dziedzinie obronności przynosi całej UE roczną stratę rzędu minimum 25 mld euro. W EFO po raz pierwszy w historii ustanowiliśmy unijny fundusz na rzecz przemysłu zbrojeniowego, wspieramy w nim projekty, w których biorą udział przynajmniej 3 firmy zbrojeniowe z 3 krajów członkowskich, mocno stawiamy na innowacje – stwierdził europoseł.

 Nadszedł czas na wsparcie rodzimej produkcji.  

– Czas na pilne przyspieszenie rodzimej produkcji – chodzi głównie o amunicję kalibru 155 mm. Skorzysta przede wszystkim Ukraina, a przy okazji i unijne firmy zbrojeniowe, w tym nasze polskie. Będę tego osobiście pilnował – podsumował były przewodniczący PE.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, odwiedzał Polskę w ramach  swej wizytacji europejskich fabryk broni. Był pod dużym wrażeniem jakości amunicji produkowanej w zakładach Dezamet w Nowej Dębie.

Nie ma czasu do stracenia.

Prace zespołu negocjacyjnego ruszają natychmiast tak, żeby stanowisko PE mogło być głosowane podczas najbliższej mini sesji plenarnej w Brukseli, w dniach 31 maja - 1 czerwca. Negocjacje z Radą UE toczyć się będą w czerwcu, a przyjęcie porozumienia politycznego ma nastąpić na sesji plenarnej w Strasburgu już w lipcu.

Rozporządzenie metanowe, wraz z korzystnymi dla Polski poprawkami, przyjęte przez PE.

Empty
  •  Drukuj 
  • E-mail
Szczegóły
09 maj 2023
Odsłony: 277

Europosłowie na dzisiejszym głosowaniu plenarnym przyjęli zapisy poprawionego rozporządzenia metanowego. Dla Polski szczególnie ważna jest część poświęcona kopalniom - większość polskich emisji metanu związana jest bowiem z wydobyciem węgla kamiennego. Za regulacjami w nowym kształcie zagłosowało 499 eurodeputowanych, 73 było przeciw, a 55 się wstrzymało.

Przypomnijmy, że m.in. propozycjom złożonym przez Jerzego Buzka i Adama Jarubasa, wypracowanym również w dialogu ze związkami zawodowymi, udało się w Parlamencie Europejskim doprowadzić do rozsądnego kompromisu ws. projektu tego rozporządzenia.

- Zagłosowaliśmy nad rozporządzeniem metanowym - w 73. rocznicę ogłoszenia Planu Schumana. Tak wtedy, jak i dziś chodzi - w dużej mierze - o węgiel; wtedy - o koordynację jego wydobycia, by nigdy więcej nie zagrażało ono pokojowi w Europie; a dzisiaj - o to, by ograniczać towarzyszące temu wydobyciu emisje metanu - bardzo szkodliwe dla klimatu - ale w sposób zgodny z duchem i literą sprawiedliwej transformacji energetycznej całej Unii Europejskiej. To się udało, także dzięki współpracy polskich europosłów ponad podziałami politycznymi. Mamy kompromis, który jest dobry zarówno dla środowiska i klimatu, jak i - województwa śląskiego - ocenił Jerzy Buzek.

Wspomniany kompromis zakłada dopuszczalne poziomy emisji metanu w wysokości 5 ton na 1000 ton wydobywanego węgla od 2027 i 3 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla od roku 2031. Emisje te mają być liczone na poziomie operatora kopalni, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalni uśrednić emisje. W tych założeniach rozwiązanie przyjęte w PE jest podobne do stanowiska przygotowanego przez Radę. Zakłada ono jednak też dodatkowy element w postaci zamiany kar za emisję metanu na opłaty i możliwości wykorzystania tych płaconych przez kopalnię opłat za nadmiarowe emisje na inwestycje w wychwytywanie metanu w kopalniach. Mechanizm ten będzie zachęcał do koniecznych inwestycji i tym samym będzie miał wpływ na ograniczanie zmian klimatycznych.

Teraz rozporządzenie będzie przedmiotem tzw. trylogów - negocjacji trójstronnych między Komisją Europejską, Parlamentem i Radą.

-Jeżeli do końca roku uda się osiągnąć porozumienie w sprawie ostatecznego kształtu przepisów, Parlament Europejski będzie w stanie zatwierdzić je jeszcze w tej kadencji. A w międzyczasie rząd - jeszcze ten obecny i mimo trybu kampanijnego - powinien przyspieszyć z zieloną transformacją. Kompromisem ws. metanu kupiliśmy trochę czasu, ale przemiany w górnictwie są nieuniknione, a każdy miesiąc bezczynności skazuje nas na lata dalszych zapóźnień, kosztów i postępującej izolacji w UE - podkreślił Jerzy Buzek.

Więcej na ten temat:

http://buzek.pl/index.php/aktualnosci/287-spotkanie-z-przedstawicielami-gorniczych-zwiazkow-zawodowych-oraz-szefami-spolek-weglowych-w-katowicach

http://buzek.pl/index.php/aktualnosci/281-jerzy-buzek-zabiega-o-wylaczenie-wegla-kokosowego-z-planowanych-restrykcji-dot-emisji-metanu 

http://buzek.pl/index.php/aktualnosci/285-dobra-wiadomosc-wegiel-koksowy-pozostaje-na-liscie-surowcow-krytycznych-ue

Więcej artykułów…

  1. Ruszył XV Europejski Kongres Gospodarczy.
  2. „Rzeczpospolita” o negocjacjach metanowych w Brukseli.
  3. XXX Forum Gospodarcze Welconomy w Toruniu.
  4. Spotkanie z przedstawicielami górniczych związków zawodowych oraz szefami spółek węglowych w Katowicach.
Strona 1 z 67
  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Następny artykuł
  • koniec

epp logo

 

jerzy.buzek@europarl.europa.eu
(0032) 228 45631

jerzy.buzek@europarl.europa.eu
(0032) 228 45631

epp logo

HOME | O MNIE | MOJA DZIAŁALNOŚĆ | AKTUALNOŚCI | MEDIA | KONTAKT | RODO

buzek.pl ©2019 All rights reserved

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Klauzula informacyjna
Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under MIT License. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.