Jerzy Buzek został zaproszony na kolejną - w tym roku XXVI - edycję Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach.  Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego uniemożliwiła osobiste uczestnictwo posła. W swym nagranym przesłaniu, Jerzy Buzek mówi o najważniejszych pracach legislacyjnych toczących się w Brukseli, które będą miały ogromny wpływ na sektor ciepłownictwa systemowego.  

– W trakcie prac nad obydwoma dyrektywami (tj. (1) o odnawialnych źródłach energii oraz (2) o efektywności energetycznej) w mojej komisji Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) w ostatnim roku, zabiegałem mocno o zapisy jak najkorzystniejsze dla ciepłownictwa systemowego i jego odbiorców. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach sesja plenarna zatwierdzi to, co dobrego udało się nam wynegocjować – podkreślał były premier.

Europoseł podkreśla również, że to głosy płynące z sektora ciepłowniczego zwróciły jego uwagę na problem spekulacji na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Aby podjąć walkę z windowaniem cen, poseł zaproponował poprawki w prawie regulującym dostęp do rynku EU ETS.

–  Udało nam się w Parlamencie Europejskim wprowadzić zapis ograniczający udział w tym rynku wyłącznie do firm, które kupują uprawnienia na swoje potrzeby lub w imieniu tych podmiotów. Zgłosiłem taką poprawkę w komisji ITRE, potem udało się dla niej zbudować większość na sesji plenarnej – zaznacza poseł.

Zapraszamy do obejrzenia całości wystąpienia na stronie serwisu nowoczesneciepłownictwo.pl