Jerzy Buzek, wraz z innymi negocjatorami z ramienia PE, zakończył trójstronne negocjacje tzw. trialog z Radą UE i Komisją Europejską w sprawie Aktu o Wspieraniu Produkcji Amunicji (ASAP).

–  Po 6 godzinach trialogu z Radą i KE, udało się nam uzgodnić historyczny Akt o Wspieraniu Produkcji Amunicji dla (ASAP) z budżetem 500 mln €. PE wywalczył m. in. większe wsparcie dla naszych MŚP - w tym produkujących, jak w Polsce, proch do amunicji – podsumował były premier.

ASAP, czyli jak upiec dwie, a właściwie trzy piecznie przy jednym ogniu.

Przypomnijmy, Akt o Wspieraniu Produkcji Amunicji (ASAP) ma potrójny cel:

  • jak najszybciej dostarczyć potrzebną amunicję Ukrainie,
  • pomóc państwom członkowskim UE w uzupełnieniu jej zapasów,
  • rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.

Wspierając Ukrainę przed bestialskim atakiem Rosji, UE postanowiła nie kupować amunicji poza Wspólnotą, a rozwijać rodzimy przemysł zbrojeniowy. Komisarz ds. przemysłu UE Thierry Breton w marcu odwiedził m.in. polskie fabryki i stwierdził, że posiadają infrastrukturę niezbędną do produkcji znacznych ilości amunicji artyleryjskiej. Finansowanie z ASAP uruchomi w UE budowę nowych fabryk, rozbudowę, modernizację lub przeprofilowanie istniejących zakładów na jej terenie.

ASAP: szansa dla polskiego przemysłu obronnego.

– Dla nas w Parlamencie Europejskim kluczowe było zagwarantowanie, że fundusz będzie wspierał jak najwięcej jak najlepszych projektów – dużych i małych – z całej Unii Europejskiej. I to się udało. Jednocześnie przekonaliśmy kraje członkowskie do priorytetowego traktowania MŚP i spółek o średniej kapitalizacji. Zapewniliśmy ponadto specjalne zachęty finansowe dla wytwórców surowców i komponentów (np. prochu do amunicji, trotylu, nieelektrycznych systemów inicjowania czy zapalników elektrycznych) niezbędnych w produkcji pocisków i amunicji. Wierzę, że skorzystają na tym również firmy z województwa śląskiego” – dodał europoseł.

Co dalej?

Teraz tekst porozumienia w sprawie ASAP zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE 13 lipca w Strasburgu.

 

Więcej na ten temat:

https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/292-jerzy-buzek-z-nowa-rola-w-pe-amunicja-dla-ukrainy-asap

https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/294-uruchomienie-produkcji-amunicji-dla-ukrainy-coraz-blizej-asap-przyjety-przez-pe