Zapraszamy do lektury rozmowy z Jerzym Buzkiem o negocjacjach w PE na temat rynku mocy na stronach serwisu Nettg.pl.  

Wsparcie rynku mocy

Sprawa dotyczy niezwykle ważnej kwestii dla Polski tj.  przedłużenia derogacji w sprawie rynków mocy, co oznacza wydłużenie możliwości finansowego wsparcia elektrowni węglowych, które nie spełniają unijnego limitu emisyjności 550g CO2/kWh. Zgodnie z obecnymi przepisami, bloki węglowe mogą je otrzymywać tylko do 2025 r.

Dlaczego jest to ważne dla Polski?

  Do czasu wybudowania naszej energetyki atomowej, zakończenia inwestycji w bloki gazowe, wybudowania magazynów energii, musimy polegać na zmodernizowanych blokach węglowych klasy 200 MW. I utrzymanie wsparcia dla tych mocy stabilizujących produkcję energii jest postulatem, o który walczy europoseł. Jeśli postulat zostanie poparty przez PE, zyskujemy czas na przebudowę naszego miksu energetycznego.

Trudne negocjacje

Państwa UE zgadzają się na wydłużenie rynku mocy dla bloków węglowych do 2028 r., ale potrzeba jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego. O tym, dlaczego przekonanie europarlamentarzystów może być wyzwaniem, możecie przeczytać Państwo w artykule: „Prof. Buzek: Przed pięciu laty poszło po naszej myśli, oby stało się tak i tym razem”.

Fot. Nettg.pl