Dzisiejsza „Rzeczpospolita” pisze o gigantycznej umowie na dostawę amunicji między Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) a Agencją Uzbrojenia MON zawartej w ostatnim tygodniu zeszłego roku. Polskie firmy mają dostarczyć armii 300 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm za 11 mld zł. Planowany okres realizacji kontraktu określono na lata 2024–2029. Złożone zamówienie rozrusza polską zbrojeniówkę.

 Bruksela pomaga wystrzelić polskim producentom amunicji

 Jak zauważa gazeta niewątpliwą siłą napędową do rozruchu w polskich firmach były środki finansowe z Brukseli.

 KE zapowiedziała, że amunicyjna luka w arsenałach krajów Wspólnoty zostanie zniwelowana dzięki dofinasowanym przez UE pilnym zamówieniom na 1 mln sztuk najbardziej dziś potrzebnej amunicji wielkokalibrowej.

W lipcu zeszłego roku w ślad za deklaracjami Brukseli poszło konkretne warte 500 mln euro wsparcie odbudowy łańcuchów dostaw amunicyjnych komponentów i samej produkcji. UE pomaga inwestorom w formie dotacji i gwarancji pożyczkowych na rozbudowę i modernizację istniejących linii technologicznych i ułatwienie dostaw surowców i materiałów.

 Negocjowany przez Jerzego Buzka ASAP napędza rodzimą zbrojeniówkę

Mowa o programie ASAP (Act in Support of Ammunition Production) negocjowanym m.in. przez Jerzego Buzka. Europoseł był zaangażowany w prace nad programem od mają do lipca zeszłego roku.  Z radością przyjął doniesienia prasowe o tym, że 19 grudnia firmy produkujące amunicję w grupie PGZ złożyły wnioski o granty do wspomnianego programu. Chodzi o Zakłady Metalowe Dezamet z Nowej Dęby, Mesko ze Skarżyska-Kamiennej i Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy.

 Dobre wiadomości na początek nowego roku.

Europejskie firmy zbrojeniowe muszą szybko odbudowywać swój potencjał, aby wspierać Ukrainę i wzmacniać własne bezpieczeństwo. Niewątpliwie środki z ASAP aktywują rozwój polskich firm.

Więcej na ten temat:

 „Amunicja dla Ukrainy – ASAP z ogromnym poparciem PE”.

ASAP: Coraz bliżej uruchomienie wsparcia na produkcję amunicji dla Ukrainy w UE.

Uruchomienie produkcji amunicji dla Ukrainy coraz bliżej: ASAP przyjęty przez PE.

Jerzy Buzek z nową rolą w PE - amunicja dla Ukrainy ASAP!