Jerzy Buzek uczestniczył dziś w otwarciu XVI Ekonomicznego Kongresu Europejskiego w Katowicach. Tegoroczna edycja wydarzenia obywa się pod hasłem „Transformacja dla przyszłości”. 16. edycja EKG zbiega się również  z 20-tą rocznicą wejścia Polski do UE. Były premier nawiązał w swym przemówieniu do tego historycznego wydarzenia:

Dwudziestolecie wielkiego rozszerzenia. Historycy za 100 lat, pewnie, nie będą pamiętali większości spraw, o których mówimy, ale to wielkie rozszerzenie pozostanie na kartach historii. Europa zjednoczyła się! Oddychamy dwoma płucami! Nastąpiło to w niezwykłym momencie dla nas, dla mojego pokolenia. Był to cud! Marzyliśmy o tym, jak byliśmy młodzi, ale nie śmieliśmy o tym myśleć poważnie. Z tego wynika, że trzeba mieć odważne, daleko idące marzenia. One się jednak spełniają”.

 Komentując wyzwania, z którymi UE musiała się zmierzyć w najbliższym czasie, były premier wskazał na bezpieczeństwo i utrzymanie miejsc pracy w UE w zw. z redukcją emisji CO2.

 - Chciałem tylko powiedzieć o dwóch sprawach, które wydają mi się szczególnie ważne. Dzisiaj - przede wszystkim w warstwie gospodarczej - największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności z zachowaniem konieczności przekształcania naszego kontynentu w bezemisyjny kontynent to roku 2050. A dążąc do tego, ostateczną miarą naszego sukcesu będzie to, czy ta systemowa transformacja będzie sprawiedliwa. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który obowiązuje od kilku lat, powinien być zdecydowanie kontynuowany dla tych 60 regionów w Unii Europejskiej, które mają szczególnie trudno, bo jest nadal pytanie czy naszym obywatelom, Europejczykom ta transformacja przyniesie dobrobyt. Chcemy zachować w naszej wspólnocie spójność społeczną i gospodarczą i uchronić nas od nowych podziałów i wykluczenia- podkreślał były premier.

- Ale także mamy inne zagrożenie i na nie odpowiedź będzie oczywiście najważniejsza: przeciwdziałać agresywnym staraniom tych państw, które chcą zburzyć istniejący porządek na świecie. Musimy odpowiednio odstraszyć, budując siłę obronną Europy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego- mówił europoseł.

 Konkludując, Jerzy Buzek podkreślał potrzebę utożsamiania się ze Wspólnotą:

 

Mam głębokie przekonanie, że jednym z najważniejszych zadań, które stoi także przed tą salą, uczestników zgromadzonych tutaj i tych oglądających nas w Internecie, będzie uczynienie naszej Unii bliższej ludziom. Trzeba Europejczykom uzmysłowić jak wiele nas łączy. Trzeba zbliżyć nas do siebie i stworzyć wielką społeczną przestrzeń międzyludzkich kontaktów, odczuć i myśli. Tak jest na kongresie: przybywamy z różnych stron, także z w sensie politycznym, a jednak tę więź szczególną potrafimy zachować od 2009 roku.

 W tym roku wydarzenie uświetniła obecność przewodniczej KE Ursuli von der Layen  i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Przewodnicząca mówiła o potrzebie wzmocnienia zdolności obronnych UE, w szczególności dofinansowania europejskiego przemysłu obronnego, utworzenia europejskiej obrony powietrznej i ustanowienia nowego stanowiska komisarza ds. obronności. Premier Donald Tusk w swym przemówieniu również podkreślał konieczność zwiększenia wydatków na obronność Unii, wskazując kwotę „minimum 100 mld euro na obronę Europy”.