Prof. Buzek uruchomił dziś ‘Akcję Skrzydłokwiat”. Na katowickim rynku rozdawał skrzydłokwiaty - rośliny doniczkowe uznane przez NASA w 1989 za naszych sojuszników w walce ze smogiem. Skrzydłokwiaty są jedną z roślin, które najefektywniej nawilżają i oczyszczają powietrze w naszych domach. Była to wyjątkowa okazja do rozmów z mieszkańcami na temat tego co możemy zrobić, aby zadbać o czyste powietrze na Śląsku.

          Mamy nadzieję, że skrzydłokwiat stanie się symbolem walki ze smogiem, który zabija co roku ok. 45 tysięcy Polek i Polaków. Akcja ma nas uwrażliwić na to, co my sami możemy zrobić, aby ograniczyć niską emisję, czyli zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych oraz z transportu spalinowego. W trakcie spotkań towarzyszyli byłemu premierowi przedstawiciele śląskiej PO.

       Jako europoseł Jerzy Buzek walczy ze smogiem od wielu lat. Z inicjatywy byłego premiera, PE zaproponował w 2018 r. uruchomienie specjalnego funduszu dla regionów górniczych – w wysokości co najmniej 20 mld zł. Jeden z jego głównych celów to zapewnienie miastom i mieszkańcom regionów, takich jak Śląskie środków finansowych na walkę o lepsze powietrze.

       Były premier zadbał również o zagwarantowanie kilkunastu miliardów złotych na inwestycje w modernizację i rozwój systemów ciepłowniczych w zreformowanym systemie handlu emisjami (ETS). Podłączenie coraz większej liczby domów do niskoemisyjnych centralnych systemów ciepłowniczych powinno przyśpieszyć odchodzenie w Polsce od starych i najbardziej trujących pieców (tzw. „kopciuchów”) – na rzecz ogrzewania gazowego.

          Z tego samego powodu przekonywał też przedstawicieli władz amerykańskich do rozpoczęcia eksportu gazu LNG do Europy. Jako sprawozdawca PE ws. rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu i rewizji dyrektywy gazowej zabiegał o to, aby Polska miała bezpieczne dostawy gazu w korzystnej cenie.

      Oprócz Katowic, Jerzy Buzek będzie rozdawał dziś skrzydłokwiaty mieszkańcom  Chorzowa, a jutro spotka się z mieszkańcami Sosnowca i  Częstochowy.