Jerzy Buzek odwiedził 3 śląskie firmy działające na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która prężnie rozwija się w regionie.  Na niedawno zakończonym Europejskim Kongresie Gospodarczym  Nagroda TOP Menedżera 2018 trafiła do rąk jej prezesa, Janusza Michałka.

        Pierwszą firmą jest SILBO Sp. z o.o.  z 20-letnim doświadczeniem w branży opakowań. Od kilku lat skupia się na ekologicznych rozwiązaniach. Firma wprowadziła na rynek biodegradowalne opakowania z nadrukiem farbami wodnymi. W skali roku, 8 tys. ciężarówek transportuje produkty spożywcze w opakowaniach firmy Silbo. Produkty firmy doceniają dostawcy z całego świata, w tym z: Austrii, Niemiec, Kanady, Danii, Wielkiej Brytanii, a nawet z Afryki.

     Były premier odwiedził również producenta stalowych drzwi- firmę Capek. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne są ukierunkowane na oszczędność energii i zmniejszanie strat ciepła. Tematyka energooszczędność jest szczególnie bliska Jerzemu Buzkowi, gdyż jest elementem działań antysmogowych. Kolejna firma jest również zaangażowana w sprawę redukcji emisji- tym razem na stacjach paliw. Mestrole Polska Sp z o.o., która zajmuje się budową, modernizacją i serwisem stacji paliw, oferuje wykonanie pomiarów sprawności systemu VRS, służącemu redukcji emisji szkodliwych oparów paliw na stacjach paliw.

      Firmy są przykładem śląskiej innowacyjności, przedsiębiorczości i sprawnego wykorzystania funduszy unijnych. Małe i średnie firmy są podstawą lokalnej gospodarki, jak też gospodarki Europy. To co łączy wszystkie firmy to determinacja i wizja właściciela,  jak też  ciągła potrzeba wprowadzania nowych rozwiązań – innowacji.