Wiele paneli i debat w trakcie EFNI 2019 zostało poświęconych tematyce klimatycznej i ekologicznej. Nie mogło jej więc zabraknąć w Deklaracji Sopockiej, podsumowującej 3 -dniowe rozmowy i odczytanej w trakcie ceremonii zamknięcia EFNI 2019.

-Nie mamy już czasu do stracenia, żeby skutecznie chronić Ziemię – jej zasoby, klimat i środowisko. Musimy intensywnie pracować nad osiągnięciem neutralności klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego najpóźniej do połowy XXI wieku. Jednak zadanie wykorzystania energii odnawialnej i przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym powinno być inwestycją w globalną konkurencyjność, a nie ciężarem. Dlatego musimy zapewnić sprawiedliwą transformację oraz powstrzymać eksport zanieczyszczeń i produkcji na inne kontynenty.” – odczytywał 3 punkt Deklaracji Prof. Buzek.

Były premier w tym miejscu podreślił pojawienie się ‘nowych obywateli EFNI' w tegorocznej edycji  Forum i zaprosił na scenę Pana Michała Kiwerskiego – reprezentanta Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.  Młody aktywista zaprezentował postulaty Strajku. Tym - jakże silnym głosem młodego pokolenia walczącego o swą przyszłość zakończono 9 -tą edycję EFNI.