Finasowanie transformacji energetycznej w Europie Środkowo – Wschodniej było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez Polską Grupę Energetyczną i europosła Krasnodębskiego w PE.

Rozmowa dotyczyła m. in. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zainicjowanego przez Jerzego Buzka w 2018 r. Jako przewodniczący komisji ITRE, były premier zgłosił poprawkę, aby zwiększyć przyszły budżet UE o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji tj. pomoc finansową dla regionów górniczych, którą następnie przyjął PE. Obecnie trwają prace KE nad ostatecznym kształtem inicjatywy.Jako Ślązak, były przewodniczący ma świadomość, że to lokalne społeczności, które dotychczas utrzymywały się dzięki wydobyciu węgla ponoszą największe koszty dekarbonizacji. Obywatele z tych regionów nie mogą być pozostawieni bez wsparcia UE.

  Uczestnicy podkreślali, że kraje członkowskie z Europy Środkowo – Wschodniej mają ogromne potrzeby w obszarze transformacji energetycznej i środki pomocowe powinny być adekwatne do sygnalizowanych potrzeb.