Jerzy Buzek uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez serwis Euroactiv i PGE. Niebawem zostanie opublikowany Zielony Ład – kluczowy dokument KE regulujący priorytety polityki klimatycznej UE. Sektor energetyczny i eurodeputowani intensywnie wykorzystują ten czas, by przedstawiać polskie potrzeby na forum unijnym.

         Dyskusja dotyczyła ogromnych nakładów finansowych jakich potrzebuje rodzimy sektor energetyczny – w większości oparty na węglu. Przewodniczący Forum Energii Jerzy Buzek przyznał, że 5 mld euro, gdy proponował je rok temu wydawały się adekwatną kwotą na początek. „Zaproponowałem je jeszcze przed ogłoszeniem przez UE ambitnych celów neutralności klimatycznej do 2050 r. i ograniczenia emisji CO2 o 50-55% w 2030 r. Co więcej, nowa KE nie wyklucza rozszerzenia Funduszu na kolejne regiony. 5 miliardów euro, gdy proponowałem je rok temu, wydawały się zawrotną kwotą. Dziś jest dobry klimat na to, by zabiegać nawet o kilkadziesiąt miliardów - i to robimy. Ten Fundusz jest dziś po prostu jeszcze bardziej potrzebny.” – podkreślał były premier.

        „Jeżeli chcemy, by regiony górnicze, takie jak Śląsk i Zagłębie, skutecznie przeszły transformację energetyczną, jeżeli chcemy jako UE realizować to, do czego się zobowiązaliśmy w Porozumieniu Paryskim, musimy zwiększyć środki na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.” - stwierdził Jerzy Buzek.