Komisja Europejska opublikowała dziś nowy katalog tzw. surowców krytycznych - o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Na liście utrzymano węgiel koksowy - Polska to jego wiodący producent w Unii.

Bez węgla koksowego nie będzie wiatraków.

- Mamy sukces - to dobry dzień dla województwa śląskiego, bo największy w UE dostawca węgla koksowego to Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzisiejsza decyzja oznacza, że nadal prościej będzie jej pozyskiwać fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy. Jednocześnie dostęp do węgla koksowego jest niezbędny dla naszego przemysłu hutniczego; stal z kolei potrzebna jest do budowy farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy rozwoju transportu kolejowego. W tym sensie nowa lista surowców krytycznych ma fundamentalne znaczenie również dla sukcesu całej zielonej transformacji Unii Europejskiej - powiedział europoseł Jerzy Buzek.

Kropla drąży skałę …

Były Premier RP od wielu miesięcy zabiegał w Brukseli i Strasburgu o pozostawienie węgla koksowego na zaktualizowanej liście - podnosił to w ramach posiedzeń i prac Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) czy na spotkaniach z Fransem Timmermansem - Wiceprzewodniczącym Wykonawczym KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Thierrym Bretonem - Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Kadri Simson - Komisarz ds. Energii. Parę tygodni temu wystosował w tej sprawie priorytetową interpelację do Komisji Europejskiej.

Wojna zmienia krajobraz dostaw węgla koksowego w UE.

„Rosjanie byli do niedawna trzecim największym eksporterem węgla koksowego do UE. Co więcej byli też drugim co do wielkości - a Ukraińcy trzecim - źródłem importu stali. Po wybuchu wojny w Ukrainie i nałożeniu przez Unię w kwietniu 2022 r. embarga na cały rosyjski węgiel, nasz przemysł hutniczy musi zatem wypełnić znaczącą lukę, aby utrzymać produkcję i zaspokoić popyt w czasach szalejących cen energii. Rola węgla koksowego rodzimej produkcji tylko, więc rośnie - to kwestia strategicznej odporności i bezpieczeństwa UE” - podkreślił Jerzy Buzek.

Lista surowców krytycznych UE, a rozporządzenie metanowe.

Zwrócił ponadto uwagę, że utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych jest niezwykle istotne także w kontekście trwających właśnie trudnych prac nad unijnym rozporządzeniem metanowym.

- W Parlamencie Europejskim złożyłem poprawki wykluczające ten węgiel - jako surowiec krytyczny - spod zapisów nowej regulacji. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej istotnie zwiększa szanse na wywalczenie takiej derogacji, co byłoby kolejną doskonałą wiadomością dla Polski - ocenił Jerzy Buzek.

Artykuły powiązane: