Zapraszamy do lektury wywiadu Jerzego Buzka w serwisie wnp.pl na temat wpływu przyjętego rozporządzenia ws. emisji metanu na polskie górnictwo.  W artykule: „Konieczna jest pilna weryfikacja listy kopalń do zamknięcia” były premier mówi o potrzebie rewizji zapisów umowy społecznej, a w szczególności dat wygaszania poszczególnych kopalń.

 

Warto zauważyć, że nieuchronność takich zmian przebija się do świadomości kadry zarządczej spółek górniczych: wspominał o tym niedawno w wywiadzie dla PAP sam prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala, wskazując na przyczyny popytowe: „Duża dynamika zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel otworzy rozmowy na temat harmonogramu likwidacji kopalń”.  

 

W artykule znajdziecie Państwo odpowiedz m. in. na następujące pytania: Czy rozporządzenie doprowadzi do zwolnień górników? Jakie zapisy przeforsowali polscy eurodeputowani w  PE, aby zamortyzować zmiany w górnictwie?  Co kopalnie powinny zrobić, aby spełniać wymogi unijne? Co z węglem koksowym? I jak wykorzytać "kupiony czas"?