Śląsk nauką stoi

 Z ogromną radością Jerzy Buzek spotkał się w PE z krajanami: przedstawicielkami i przedstawicielami śląskich uczelni promujących w Brukseli Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 (EMNK24). Były premier brał udział w wydarzeniu otwierającym cykl spotkań zorganizowanych w ramach obchodów Dni Nauki Polskiej w Brukseli. Śląscy naukowcy, ludzie kultury i sztuki połaczyli siły, aby promować region jako prężny ośrodek akademicki. Jednocześnie niezmiernie istotnym sygnałem ze strony środowiska akademickiego jest pełne zaangażowanie w proces transformacji Śląska i Zagłębia.

 Śląskie kopalnie: góry są odwrócone głową w dół i wywrócone na drugą stronę

W trakcie inauguracji Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach otworzył wystawę zatytułowaną Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out. Zaprezentowane zostały rdzenie geologiczne pozyskane z Kopalni Węgla Kamiennego „Jankowice” w Rybniku, kolekcja metalofitów prof. Adama Rostańskiego – roślin, które dzięki adaptacji zdolne są do przetrwania w zanieczyszczonym środowisku, a także obraz Ludwika Holesza stworzony na podstawie odciśniętych w węglu śladów roślin.

Opisując ekspozycję Rektor Uniwersytetu Śląskiego profesor Ryszard Koziołek stwierdził: 

Wystawa przygotowana przez artystów ASP w syntetyczny sposób uruchamia wyobraźnię o paradoksach śląskiej przestrzeni, której obrazem fundamentalnymi są góry obrócone głową w dół i wywrócone na drugą stronę, czyli twory geologiczne zwane kopalniami.

Prof. Iwona Jelonek z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ wygłosiła inauguracyjny wykład pt. „Zazieleniamy węglowe serce Europy”.

Tydzień miłości, czarownic, humoru, czyli 50 tygodni festiwalu nauki w Europejskim Mieście Nauki: Katowicach

Przypomnijmy, że spotkania w Brukseli są jedynie częścią obchodów związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. W Katowicach trwa 50 tygodni festiwalu nauki. Cotygodniowe wykłady i spotkania mają przyblizyć badania naukowe mieszkańcom i pokazać naukę jako czegoś przydatnego w naszym codziennym życiu. Każdy tydzień jest poświęcony osobnemu zagadnieniu, w planach są m.in. tydzień czarownic, miłości, zimna, sztucznej inteligencji czy humoru.

W czerwcu konferencja EuroScience Open Forum w Katowicach

Flagowym punktem pasma wydarzeń specjalnych EMNK 2024 jest EuroScience Open Forum (ESOF). To odbywająca się co dwa lata prestiżowa międzynarodowa konferencja, która stanowi forum interdyscyplinarnej i przekrojowej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Hasło 11. edycji konferencji, która w czerwcu odbędzie się w Katowicach to „Życie zmienia naukę”. Oddaje ono charakter przedsięwzięcia – podczas ESOF2024 uczestnicy rozmawiać będą nie tylko o najnowszych osiągnięciach z różnych dziedzin nauki i sztuki, ale także o wyzwaniach, które świat stawia instytucji uniwersytetu.

fot. Piotr Kaszuba, Krzysztof Gronowicz