Czy UE jest platformą do walki o interesy regionu i Polski? Z pewnością tak, ale jedynie dla doświadczonych negocjatorów, którzy rozumieją potrzeby swojego regionu i potrafią o nie skutecznie zabiegać. Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu, który jest na to dowodem.

         Jest to wypowiedź wicekomisarza, Marosa Sefcovica, na temat współpracy z Jerzym Buzkiem przy tworzeniu mechanizmu finansowania projektów dla Śląska. W efekcie, powstaną nowe miejsca pracy, zostanie uruchomiona nowa pula pieniędzy na walkę ze smogiem i rewitalizację górniczych miast dotkniętych restrukturyzacją kopalń.

         Pan wicekomisarz wspomina początek współpracy z Jerzym Buzkiem, który - jako Ślązak - od wielu lat zabiegał o sprawiedliwą transformacją regionów górniczych. Dyplomata nawiązuje również do swej wizyty w Katowicach w roku 2017, kiedy zainicjowano Platformę Wsparcia Regionów Górniczych. W ramach Platformy uruchomiono pierwszą pulę finansowania na wsparcie regionów górniczych borykających się z zamykaniem kopalń i społecznymi skutkami tych zmian. Sefcovic wspomina również o nowej inicjatywie Jerzego Buzka dla Śląska - Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z budżetem blisko 5 mld euro.